27. novembra 2016

Procházková v behu na lyžiach SP opäť bodovala,líderku však nedostihla

Na archívnej snímke Alena Procházková.

Na archívnej snímke Alena Procházková. Foto: TASR - Branislav Račko
Ruka 27. novembra (TASR) - Nórska bežkyňa na lyžiach Marit Björgenová sa po ročnej prestávke vrátila do súťažných pretekov vo veľkom štýle. V nedeľu triumfovala na podujatí SP v Ruke, kde prešla klasickú desiatku za 26:55,2 min. O približne päť sekúnd zdolala druhú Fínku Kristu Pärmäkoskiovú, na tretiu krajanku Heidi Wengovú ich mala k dobru takmer trinásť. Slovenská reprezentantka Alena Procházková po štvrťfinálovej účasti v šprinte opäť bodovala - s mankom 1:56 min obsadila 30. priečku a brala jeden bod.

Björgenová obsadila v sobotňajších šprintoch klasicky 10. priečku, na dlhšej trati však potvrdila svoju dominanciu. Dosiahla rekordné 76. individuálne víťazstvo na podujatí SP a 103. v kariére. Tridsaťšesťročná elitná bežkyňa, ktorá vlastní 20 zlatých medailí z olympiád a svetových šampionátov, sa vrátila do súťažného kolotoča po materskej dovolenke. V nedeľňajšej klasickej desiatke sa od začiatku držala na čele, na druhom medzičase sa o približne dve sekundy dostala do vedenia a o víťazstvo ju už žiadna zo súperiek neobrala.

Procházková si v nedeľu po slabšom štarte výrazne polepšila. Prvý meraný úsek prešla až na 68. priečke, no po druhom sa posunula o 19 miest vyššie a záberom vo finiši napokon obsadila poslednú bodovanú 30. pozíciu. Na konte tak má v celkovej klasifikácii spolu 13 bodov a v priebežnom poradí seriálu jej patrí 27. miesto.