Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

02. apríla 2011

Protesty proti páleniu Koránu si vyžiadali ďalšie obeteNajmenej deväť mŕtvych a 73 zranených si v sobotu vyžiadali násilné protesty v afganskom meste Kandahár, ktoré vyvolalo nedávne pálenie Koránu americkými náboženskými fanatikmi. ...Zdieľať
bez nazvu Foto: SITA/AP KANDAHÁR 2. apríla (WEBNOVINY/AFP) - Najmenej deväť mŕtvych a 73 zranených si v sobotu vyžiadali násilné protesty v afganskom meste Kandahár, ktoré vyvolalo nedávne pálenie Koránu americkými náboženskými fanatikmi. Prostredníctvom vyhlásenia o tom informoval tamojší provinčný úrad, podľa ktorého násilné zrážky medzi demonštrantami a bezpečnostnými silami vyvolali "deštruktívne živly". Sobotňajšie protesty v Kandaháre sa začali v centre mesta, podľa svedkov sa však demonštranti neskôr začali presúvať k miestnej pobočke Organizácie Spojených národov a sídlu provinčnej samosprávy. Reportér tlačovej agentúry AFP informoval o dvojtisícovom dave, ktorý sa policajti snažili zastaviť varovnými výstrelmi. Demonštranti vykrikovali slogany Smrť Amerike a Smrť (prezidentovi) Karzajovi, pričom podpaľovali okolité budovy a vozidlá. Podľa vyhlásenia provinčného úradu v súvislosti s nepokojmi zatkli 16 osôb, z toho sedem ozbrojených.

Protesty v juhoafganskom Kandaháre nasledovali deň po útoku rozvášneného davu na pobočku OSN v meste Mazár-i Šaríf na severe krajiny, kde prišlo o život 12 ľudí vrátane siedmich zahraničných pracovníkov Podpornej misie OSN v Afganistane (UNAMA). Na budovu z nejasných dôvodov zaútočili Afganci, ktorých pobúrilo konanie amerického kazateľa Wayna Sappa. Ten v sprievode ďalších náboženských fanatikov koncom marca na Floride spálil výtlačok Koránu. Na provokatívnom akte sa podieľal aj pastor Terry Jones, ktorý minulý rok vyvolal celosvetové protesty, keď si chcel podobným spôsobom pripomenúť výročie teroristických útokov z 11. septembra 2001.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Sulík pripúšťa, že SaS v parlamente nepodporí euroval
<< predchádzajúci článok
Prepúšťanie na radnici v Šali sa odsúva

Protesty proti páleniu Koránu si vyžiadali ďalšie obete - diskusné fórum čitateľov