Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

02. apríla 2011

Začiatok parlamentných volieb v Nigérii poznačili problémyMilióny Nigérijčanov začali v sobotu hlasovať v parlamentných voľbách, od ktorých si sľubujú ukončenie dlhoročného obdobia nestability a nástup skutočnej demokracie v ...Zdieľať
bez nazvu Foto: SITA/APLAGOS/KANO 2. apríla (WEBNOVINY/AFP) - Milióny Nigérijčanov začali v sobotu hlasovať v parlamentných voľbách, od ktorých si sľubujú ukončenie dlhoročného obdobia nestability a nástup skutočnej demokracie v najľudnatejšej krajine Afriky. Voliči rozhodujú o novom zložení 360-člennej poslaneckej snemovne a 109-členného senátu, ktoré v súčasnosti kontroluje vládnuca Ľudová demokratická strana. Volebné miestnosti na celom území krajiny mali otvoriť o 8:00 miestneho času (9:00 SELČ), vo viacerých oblastiach vrátane metropoly Lagos však začiatok museli posunúť pre chýbajúce materiály a personál. Prvé štyri hodiny sú pritom vyhradené na "akreditáciu" voličov, ktorá má zabrániť možným podvodom.


Sobotňajšie hlasovanie je prvým z aprílovej volebnej série, v rámci ktorej si Nigérijčania zvolia aj nového prezidenta a guvernérov jednotlivých nigérijských štátov. Prezidentské voľby sa uskutočnia nasledujúcu sobotu a o týždeň neskôr si budú voliči vyberať nových štátnych guvernérov a členov štátnych parlamentov.

Nigérijská populácia je rozdelená medzi približne rovnako veľké skupiny kresťanov a moslimov, pričom celkový počet obyvateľov sa odhaduje na viac ako 150 miliónov. Do parlamentných volieb sa zaregistrovalo 73,5 milióna voličov. V súvislosti s hlasovaním v krajine zaznamenali viaceré násilné útoky, nigérijskí predstavitelia však napriek tomu sľubujú, že voľby budú slobodné a spravodlivé. Okrem iného by k tomu mal prispieť nový systém registrácie voličov využívajúci elektronické snímanie odtlačkov prstov. Očakáva sa, že oficiálne výsledky budú známe v priebehu nasledujúcich dvoch dní.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Cyklochodník do Tatranskej Kotliny otvoria 1. mája
<< predchádzajúci článok
Zbierka na pomník Langošovi v B. Bystrici zatiaľ neúspešná

Začiatok parlamentných volieb v Nigérii poznačili problémy - diskusné fórum čitateľov