Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Tlačové správy

Prvomájového čistenia vodnej nádrže Ružín sa zúčastnilo 180 brigádnikov. Odpadu majú zabrániť aj nové technológieVodná nádrž neďaleko obce Margecany roky zápasí s množstvom naplaveného plastového odpadu. Dobrovoľníci sa preto prvého mája pustili do jej čistenia.Zdieľať
Prvomájového čistenia vodnej nádrže Ružín sa zúčastnilo 180 brigádnikov. Odpadu majú zabrániť aj nové technológie

Celkovo sa zapojilo 180 brigádnikov, dobrovoľníkov a podporovateľov, vrátane zástupcov 365.bank, ktorá je partnerom OZ Ružínska priehrada.  Spoločne naplnili odpadom viac ako 750 vriec. Tento odpad ale neskončí na skládke alebo v spaľovni. Poputuje do recyklačného centra, kde bude opätovne zhodnotený.  

"V minulom roku sme na májovej brigáde vyzbierali 32 ton naplavenín. Tento rok očakávame, že spoločne s druhou brigádou, ktorá sa koná v sobotu 8. mája, to bude zhruba polovičné množstvo. Ak máte záujem pomôcť, sledujte našu stránku na Facebooku a prihláste sa ako dobrovoľníci," vyzýva predseda OZ Ružínska priehrada Jozef Kojecký.

Záujem o riešenie situácie na Ružínskej priehrade sa každým rokom zvyšuje. Svedčí o tom aj množstvo organizácií, ktoré tento rok pridali ruku k dielu ako občianske združenia Save Nature by Čivas a OZ Kluknava, Dobrovoľný hasičský zbor Margecany a Nadácia 365.bank.

Verme, že ide o jednu z posledných brigád na Ružíne. Občianske združenie Ružínska priehrada s finančnou pomocou od 365.bank totiž v polovici apríla nainštalovalo prvú nornú stenu novej generácie, ktorej cieľom je zadržať naplavený odpad a nevpustiť ho ďalej do vodnej nádrže.

Stačí malá zmena správania

Pre 365.bank sú udržateľnosť a ekológia dôležitými princípmi. Svojimi aktivitami, ako aj bezpapierovými či bezplastovými produktmi, podporuje smerovanie k čistejšiemu a zdravšiemu životnému prostrediu. Stav vodných tokov, ktorý je na mnohých miestach pre množstvo naplaveného odpadu, veľmi zlý, preto nemohol uniknúť pozornosti banky.

Najalarmujúcejším druhom odpadu v kontexte životného prostredia je plast, ktorého používanie 365.bank cielene minimalizuje napríklad aj vďaka ponuke bezplastového účtu s digitálnou platobnou kartou. Klientov aj takouto formou motivuje k šetrnejšiemu a udržateľnejšiemu správaniu v rámci riešení svojich bankových záležitostí.

Prvomájového čistenia vodnej nádrže Ružín sa zúčastnilo 180 brigádnikov. Odpadu majú zabrániť aj nové technológie

Mnoho ľudí už objavilo jej výhody. Od konca minulého roku prestalo plastovú platobnú kartu používať až 35 percent nových bankových klientov. Užívateľ môže digitálnu kartu využívať v bežných obchodoch, no aj pri online nakupovaní či výbere hotovosti z bankomatu. Stačí mať mobil alebo smart hodinky.


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Slovenskí vojaci odišli na medzinárodné vojenské cvičenie Black Swan, precvičia si spoluprácu so spojencami
<< predchádzajúci článok
Odborári navrhujú odpustiť úroky pri odklade splácania úverov, Slovensko nesmie zaspať na vavrínoch

Prvomájového čistenia vodnej nádrže Ružín sa zúčastnilo 180 brigádnikov. Odpadu majú zabrániť aj nové technológie - diskusné fórum čitateľov