Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

04. septembra 2011

Prvú jadrovú elektráreň v Iráne napojili na elektrickú sieťIránsku prvú nukleárnu elektráreň už napojili na elektrickú sieť v krajine, informovali v nedeľu tamojšie úrady. Maximálny výkon zariadenia v meste Búšehr je 1000 megawattov, pričom v súčasnosti ...Zdieľať
elektrina TEHERÁN 4. septembra (WEBNOVINY) - Iránsku prvú nukleárnu elektráreň už napojili na elektrickú sieť v krajine, informovali v nedeľu tamojšie úrady. Maximálny výkon zariadenia v meste Búšehr je 1000 megawattov, pričom v súčasnosti vzhľadom na krátke fungovanie produkuje je to len asi 60 megawattov. Búšehr naštartovali ešte v novembri 2010, pre viaceré technické problémy však jej napojenie na elektrickú sieť odďaľovali.


Elektráreň vybudoval Irán v úzkej spolupráci s Ruskom, ktoré oneskorené spustenie zdôvodnilo tým, že jeho experti boli nútení pracovať so zastaraným materiálom. Zariadenie začali stavať ešte v 70. rokoch v spolupráci s nemeckým gigantom Siemens. Ten od projektu odstúpil krátko po islamskej revolúcie z roku 1979.

Západné mocnosti sa na výstavbu elektrárne pozerajú s obavami a vidia za tým snahu Iránu dostať sa k jadrovému materiálu na výrobu bomby. Teherán to však vytrvalo odmieta.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Slovenský veľvyslanec na Kube podporoval disidentov
<< predchádzajúci článok
Muži sa dostali do kontaktu z neznámou chemikáliou

Prvú jadrovú elektráreň v Iráne napojili na elektrickú sieť - diskusné fórum čitateľov