Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

14. apríla 2010

Prvý automat na ovocie a zeleninu na ZŠ ŠrobárovaPrvý automat v Prešove na ovocie a zeleninu, ktorú si školáci budú môcť kúpiť za zvýhodnené ceny v rámci programu Školské ovocie, dotovaného Európskou úniou, ...Zdieľať
automat na vydaj ovocia a zeleniny Foto: SITA/Viktor Zamborský PREŠOV 14. apríla (WEBNOVINY) – Prvý automat v Prešove na ovocie a zeleninu, ktorú si školáci budú môcť kúpiť za zvýhodnené ceny v rámci programu Školské ovocie, dotovaného Európskou úniou, namontovali dnes na Základnej škole Šrobárova. Prvý týždeň bude testovací a deti do 21. apríla budú dostávať zdravé produkty zadarmo. Po ukončení testovacej prevádzky sa bude ovocie a zelenina predávať za jednotnú cenu, ktorú ešte nemajú dohodnutú. Predaj bude na kreditné karty, deti, ktoré sa nestravujú v jedálni, si budú môcť kreditky vybaviť v jedálni.


V dnešnej ponuke boli jablká, hrušky, slivky, paradajky a kaleráby. Automat umiestnili vo vestibule školy, ktorú navštevuje vyše 770 žiakov. Dodávateľskou firmou je spoločnosť Wastex Slovensko, ktorá bude ovocie a zeleninu vymieňať denne za čerstvé. Rovnako zodpovedá za hygienu predaja. Ovocie sa k deťom musí dostať čisté – vhodné na okamžitú konzumáciu, jedine kaleráb sa predáva so šupkou. Postupne sa automaty na zdravú a lacnú zeleninu a ovocie dostanú do všetkých mestských základných škôl, ktorých má prešovská samospráva vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti 13.

Program Schéma školské ovocie (z anglického School Fruit Scheme) na Slovensku koordinuje Pôdohospodárska platobná agentúra, ktorá vyberala aj dodávateľské firmy. Projekt je súčasťou kampane Európskej únie, cieľom je iniciovať u detí zdravšie stravovacie návyky. Má obmedziť alarmujúci nárast počtu detí s nadváhou a obezitou. Zákon limituje ceny a vylučuje z ponuky citrusové ovocie. Deťom sa môžu podľa sezóny ponúkať na konzumáciu jablká, hrušky, broskyne, marhule, slivky, čerešne, paprika, paradajky, reďkovka, mrkva a šťavy z nich. K deťom by sa malo dostať čerstvé ovocie a zelenina vypestované v domácich podmienkach.

Pre 27 členských štátov vyčlenila EÚ na tento program 90 miliónov eur. Slovensko sa do programu zapojilo od školského roka 2009/2010. Projekt sa podľa tejto stratégie bude realizovať do roka 2012.
Ako informovala agentúru SITA vedúca odboru školstva Mestského úradu v Prešove Kvetoslava Komanická, automat si budú môcť vyskúšať aj účastníci medzinárodnej konferencie Zdravý životný štýl, ktorú mesto spolu s Fakultou zdravotníctva Prešovskej univerzity organizuje 21. apríla v kontexte výchovy a vzdelávania v školách.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Kraj chce, aby spoplatnili aj cesty 2. a 3.triedy
<< predchádzajúci článok
Žilina už začala s prípravami na júnové voľby

Prvý automat na ovocie a zeleninu na ZŠ Šrobárova - diskusné fórum čitateľov