Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Auto moto

19. októbra 2006

PSA Peugeot Citroën otvoril v Trnave nový závodFrancúzsky výrobca automobilov, spoločnosť PSA Peugeot Citroën vo štvrtok oficiálne otvorila svoj nový výrobný závod v Trnave. "Dosiahli sme všetky svoje ciele. Stačilo nám menej ako dva a pol roka ...Zdieľať

TRNAVA 19. októbra (WEBNOVINY) - Francúzsky výrobca automobilov, spoločnosť PSA Peugeot Citroën vo štvrtok oficiálne otvorila svoj nový výrobný závod v Trnave. "Dosiahli sme všetky svoje ciele. Stačilo nám menej ako dva a pol roka na to, aby sme celý projekt úspešne ukončili," uviedol na tlačovej besede predseda predstavenstva PSA Peugeot Citroën Jean-Martin Folz. Ako pokračoval, dôvodom, prečo sa koncern rozhodol postaviť svoj závod práve v Trnave, bola hlavne výhodná geografická poloha regiónu. "Trnava je významný dopravný uzol, ktorý sa nachádza v blízkostí viacerých veľkých automobilových trhov, akým je napríklad Nemecko," vysvetlil Folz.

Trnavská automobilka, ktorá sa rozprestiera na celkovej ploche 192 hektárov v súčasnosti produkuje denne 450 vozidiel značky Peugeot 207. "V druhom štvrťroku budúceho roka zvýšime počet vyrábaných automobilov v Trnave na 800 kusov denne," povedal Folz. Nový závod s výrobnou kapacitou 55 áut za hodinu tak bude schopný vyprodukovať po začatí trojzmennej prevádzky v roku 2008 až 300 tis. vozidiel ročne.

Výstavba trnavskej fabriky s investíciou 700 mil. eur začala v roku 2003. Investičné stimuly zo strany SR predstavovali v tomto projekte 15 % z celkovej investície. Závod vyrábajúci najnovší model značky Peugeot 207 tak doplnil jeho dve ďalšie strediská vo francúzskom meste Poissy a v španielskom Madride. V tomto roku by malo továreň opustiť približne 50 tis. vozidiel, v roku 2007 asi 240 tis. Sk. Spoločnosť momentálne zamestnáva 3 300 pracovníkov v dvoch zmenách, z toho 2 530 zamestnancov tvoria výrobní pracovníci. Podnik plánuje v Trnave cieľovo zamestnávať 3 500 ľudí.

Automobilka pôvodne chcela postaviť v Trnave aj druhý závod, do ktorého plánovala investovať 350 mil. eur a zamestnať ďalších 1 800 ľudí. Svoj zámer však prehodnotila. Kvôli silnejúcemu konkurenčnému prostrediu a následnej potrebe hľadať efektívnejšie spôsoby výroby v celej skupine PSA Peugeot Citroën, sa koncern rozhodol v trnavskom závode len rozšíriť už existujúce výrobné linky a pridať ďalšiu zmenu. Od roku 2010 by sa mal v Trnave zároveň začať vyrábať nový typ vozidla.

(1 EUR = 36,723 SKK)

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Modernizácia tratí stráca význam, ak železnice nie sú využité
<< predchádzajúci článok
Arnold Schwarzenegger sa v novom Terminátorovi neobjaví

PSA Peugeot Citroën otvoril v Trnave nový závod - diskusné fórum čitateľov