Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

25. apríla 2010

Putin spochybnil životaschopnosť NabuccaRuský premiér Vladimir Putin v sobotu počas návštevy Rakúska spochybnil projekt plynovodu Nabucco, ktorý je súčasťou snahy Európskej únie diverzifikovať ...Zdieľať
vladimir putin Vladimir Putin

Foto: SITA/AP

VIEDEŇ 25. apríla (WEBNOVINY) - Ruský premiér Vladimir Putin v sobotu počas návštevy Rakúska spochybnil projekt plynovodu Nabucco, ktorý je súčasťou snahy Európskej únie diverzifikovať zdroje plynu a zmenšiť závislosť od Ruska. Nabucco je konkurenciou pre ruský plynovod South Stream, na ktorého výstavbe sa Rakúsko v sobotu podpisom zmluvy zaviazalo spolupracovať.

Nabucco má prepravovať až 31 mld. kubických metrov plynu ročne z kaspického regiónu cez Turecko a Balkán. "Budovať plynovod bez zmlúv o dodávkach je zbytočné a mimoriadne nebezpečné," povedal Putin vo Viedni o projekte Nabucco a zdôraznil, že Rusko má dostatok plynu na to, aby zaručilo životaschopnosť plynovodu South Stream.

Rakúsky kancelár Werner Faymann však zdôraznil, že pre jeho krajinu sú prospešné projekty oboch plynovodov. Rakúska ropná a plynárenská spoločnosť ÖMV, ktorá sa zapája do oboch projektov, v sobotu uviedla, že plynovod South Stream by mal začať svoju prevádzku koncom roka 2015.

SITA, Reuters

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Šéf MAAE a iránsky minister o jadrovom programe
<< predchádzajúci článok
EÚ dá financie na pomoc 16 dreveným chrámom