Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

03. decembra 2007

Putinova strana presvedčivo zvíťazila



V ruských parlamentných voľbách podľa očakávaní presvedčivo zvíťazila strana prezidenta Vladimira Putina Jednotné Rusku.



Zdieľať
Po sčítaní takmer polovice hlasov odovzdaných v nedeľňajších voľbách dosahuje strana Kremľu viac ako 63 percent, čo predstavuje takmer dvojnásobný nárast v porovnaní s voľbami v roku 2003. Jedinou skutočnou opozičnou stranou v novej štátnej dume budú pravdepodobne komunisti so ziskom okolo 11 percent. Do Štátnej Dumy sa podľa predbežných výsledkov dostanú aj ďalšie dve prokremeľské formácie, ultranacionalistická Liberálno-demokratická strana a zoskupenie Spravodlivé Rusko. Všetky ostatné strany stroskotali na 7-percentnej hranici potrebnej pre vstup do parlamentu.

Komunistická strana oznámila, že priebeh hlasovania napadne pre rozsiahle manipulácie na Najvyššom súde. Nezrovnalosti sprevádzajúce organizáciu volieb pripustila aj Ústredná volebná komisie, podľa jej vyhlásenia však nie sú závažné. Volebná účasť dosiala okolo 60-percent, čo tiež znamená významný nárast v porovnaní s rokom 2003.
Kandidátnu listinu Jednotného Ruska viedol do volieb prezident Vladimir Putin. Predseda strany Boris Gryzlov v reakcii na predbežné výsledky vyhlásil, že voľby potvrdili Putina v pozícii národného vodcu, ktorého líniu obyvateľstvo podporuje. Významná predstaviteľka víťaznej strany a guvernérka Petrohradu Valentina Matvijenková oznámila, že strana Jednotné Rusko rozhodne 17. decembra o kandidátovi, ktorého postaví do prezidentských volieb 2. marca. Putin sa po dvoch funkčných obdobiach v úrade prezidenta podľa ústavy nemôže uchádzať o znovuzvolenie.

SITA/AP/AFP

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Chávez priznal porážku v referende
<< predchádzajúci článok
Fico vedel, že kupuje stavebný pozemok, tvrdí Dzurinda

Putinova strana presvedčivo zvíťazila - diskusné fórum čitateľov