Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Radíme

13. septembra 2017

RADÍME: Správne sedenie školákov má význam pre chrbticu aj písaniePri sedení detí v školských laviciach je dôležitý efektívny sed a úchop.Zdieľať
Ilustračná snímka Foto: TASR/Henrich Mišovič
 
Bratislava 13. septembra (TASR) -  "Správny sed má význam pre efektívne dýchanie, písanie, vývoj pohybového systému a pre pohybové návyky do budúcnosti," hovorí rehabilitačná lekárka Dagmar Lizáková z Polikliniky Falck Radlinského v Bratislave. Pri lavici aj stoličke je podľa jej slov dôležitá primeraná výška.


Výška má byť nastavená tak, aby nohy dieťaťa celou plochou spočívali na podlahe a ruky mohlo mať pohodlne položené na stole, s pokrčenými lakťami. Počas písania je najlepšie sedieť s celou šírkou panvy uloženou na stoličke, s ľahkým naklonením dopredu, stehná rovnobežne, pričom zákolenné jamy sa nedotýkajú okraja stoličky, kolená sú mierne od seba a v pravom uhle. Trup s vystretým chrbtom je v ľahkom predklone smerom k lavici, no neopiera sa o ňu, priblížila Lizáková.

Dôležité je aj správne držanie pera či ceruzy. "Poznámky ručne zapísané do zošita sú pre zapamätávanie užitočné, ideálne, ak sú aj dostatočne čitateľné - a na to je dobrý úchop výhodný," vysvetlila odborníčka. Optimálny je úchop prvými troma prstami do tvaru štipky: palcom, ukazovákom a prostredníkom. Prstenník a malíček sú voľne skrčené s náznakom zovretia do päste, bez kontaktu s perom/ceruzou. Brušká palca a ukazováka sú oproti sebe, priložené na ceruze, ktorú pritom podopiera prostredník v skĺbení najbližšom ku koncu prsta. Ukazovák vedie pohyb, ak sa v tomto kĺbiku držíme pri písaní prehnutý a napätý, po čase to bude únavné a nepohodlné, poukázala Lizáková. Podobne ak prsty zvierajú ceruzu príliš pevne. Nácvik optimálneho úchopu dieťaťu môžu uľahčiť ergonomicky tvarované trojhranné perá a ceruzy s oválnymi preliačeniami pre brušká prstov v praváckom aj ľaváckom variante či nástavce na ceruzu.

Precvičovať ruky je dobré nielen pri práci s elektronikou, ale aj pri písaní, pripomenula odborníčka. Možno vystrieť ruky pred seba, zavrieť do dlane a otvoriť, krúžiť zápästiami k sebe aj od seba, potom to isté s lakťami a plecami. Prstami možno kmitať jednotlivo aj naraz rôznymi smermi a rýchlosťou. Prsty sa prepletú medzi sebou, vytrasú sa celé ruky. Precvičiť je dobré aj zvyšok tela, hlavne chrbticu a ramená, a zatlieskať si. U detí to možno podporiť hravou formou, napríklad pomocou riekaniek.
 

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Tipy a rady, ako prekonať strach zo zubára, šoférovania, vzťahu a iných vecí (28. 7. 2017)
 Desať minút relaxu v práci dokáže znížiť stres a napätie (27. 7. 2017)
 5 negatívnych vecí, ktoré sa dejú s vašim telom, ak veľa spíte (6. 7. 2017)
 Fakty, ktoré ste nevedeli o ochrane pred slnkom (23. 6. 2017)
 Držte si klobúky! Zachránia vaše vlasy pred vypadávaním (29. 5. 2017)
 Pri prevoze bicykla treba dbať na jeho bezpečné upevnenie (25. 5. 2017)
 Snívate čiernobielo alebo farebne? Vedci zistili, ako to zmeniť (15. 5. 2017)
 LOGOPEDIČKA: Rečové poruchy u detí možno podchytiť už od narodenia (14. 5. 2017)
 Zmenám znamienok treba venovať pozornosť, pripomínajú odborníci (2. 5. 2017)
 Päť dôvodov, prečo by ste mali piť ananásovú šťavu (1. 5. 2017)nasledujúci článok >>
Ruská sieť kín kvôli bezpečnosti divákov nepremietne film Matilda
<< predchádzajúci článok
Kolová dolina bude aj po zonácii pre turistov neprístupná

RADÍME: Správne sedenie školákov má význam pre chrbticu aj písanie - diskusné fórum čitateľov