Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. októbra 2019

Rakúski ľudovci jednoznačne vyhrali aj voľby vo VorarlberskuNa snímke líder ÖVP Sebastian Kurz.Zdieľať
Na snímke líder ÖVP Sebastian Kurz. Foto: TASR/AP
Bregenz 14. októbra (TASR) - Rakúska ľudová strana (ÖVP) dezignovaného kancelára Sebastiana Kurza zaznamenala v nedeľu — po víťazstve v parlamentných voľbách pred dvoma týždňami — ďalší úspech, keď jednoznačne vyhrala aj voľby v spolkovej krajine Vorarlbersko.


Podľa predbežných konečných výsledkov získali ľudovci 43,6 percenta hlasov, teda o 1,8 percentuálneho bodu viac ako vo voľbách v roku 2014, informovali rakúske médiá. Druhou najsilnejšou stranou sa stali Zelení, ktorých podporilo 18,8 percenta zúčastnených voličov, čo predstavuje nárast o 1,6 percenta.

Jasnú porážku utrpela vo svojej niekdajšej bašte škandálmi poznačená Slobodná strana Rakúska (FPÖ), ktorá získala len 14 percent hlasov, teda o 9,5 percenta menej ako pred piatimi rokmi. Do krajinského parlamentu v Bregenzi sa ešte dostali sociálni demokrati (SPÖ) a liberálna strana NEOS, ktorí dostali 9,5, resp. 8,5 percenta hlasov.

V uvedených údajoch ešte nie sú zahrnuté hlasy, ktoré voliči odovzdali mimo miesta svojho trvalého bydliska. Tie sa prirátajú až v utorok, ale výsledky ovplyvnia v zanedbateľnej miere.

Na voľbách vo Vorarlbersku sa zúčastnilo 60,6 percenta z viac ako 270.000 oprávnených voličov. Táto účasť je o takmer štyri percentá nižšia než v roku 2014.

Vo Vorarlbersku bola uplynulých päť rokov pri moci koalícia ÖVP a Zelených. Krajinským premiérom je od roku 2011 Markus Wallner z ÖVP, ktorý v tejto funkcii zrejme zostane. Ľudovci chcú v utorok začať rozhovory o zostavení vlády so všetkými stranami s výnimkou FPÖ. Slobodným uškodil škandál okolo takzvaného videa z Ibizy, ktorý viedol v máji k rozpadu vládnucej koalície ÖVP a FPÖ na spolkovej úrovni. Kompromitujúci videozáznam, nakrútený tajne na španielskom ostrove Ibiza, totiž zachytil teraz už expredsedu FPÖ a bývalého vicekancelára Heinza-Christiana Stracheho, ako pred voľbami v roku 2017 diskutuje o možných nelegálnych daroch pre svoju stranu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
M. Esper chce spolupracovať s Kongresom v ukrajinskej kauze
<< predchádzajúci článok
Teplota dnes vystúpi až nad 20 stupňov

Rakúski ľudovci jednoznačne vyhrali aj voľby vo Vorarlbersku - diskusné fórum čitateľov