Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

01. apríla 2020

Rakúsko má už viac nezamestnaných ako po 2. svetovej vojne. Čo najskôr chce spustiť ekonomikuPremiér Igor Matovič, neviem či symbolicky 1. apríla, začal pripravovať ľudí na “blackout”, čiže úplné vypnutie krajiny. Pripúšťa dokonca vyhlásenie výnimočného stavu a agonickú krivku krízy posúva na leto.Zdieľať
Rakúsko má už viac nezamestnaných ako po 2. svetovej vojne. Čo najskôr chce spustiť ekonomiku

 

Jednou vetou: možno vyhrá nad koronavírusom, ale jedným ťahom zareže celé hospodárstvo. Naši rakúski susedia, o Nemecku nehovoriac, už pritom hovoria o ére po-korone.

Rakúsko: Čím skôr ukončiť reštrikcie!

Rakúšania chcú zapnúť ekonomiku na konci apríla. Teda o tri mesiace skôr, ako má na Slovensko doľahnúť vrchol epidémie. Alpská krajina s ôsmimi miliónmi obyvateľov pritom opatrenia podobné našim zaviedla len pred pár dňami.

Viac o téme: Koronavírus

Aj tak už eviduje 562-tisíc ľudí bez práce, čo je medziročný nárast o 52 percent. A je to  viac, ako po II. svetovej vojne. “Čím skôr sa uvoľnia reštrikcie, tým skôr môže začať klesať nezamestnanosť. Ľudia odkázaní na podporu sa rýchlo dostanú do chudoby,” obáva sa šéf Štátneho pracovného servisu (AMS) Johannes Kopf.

Dávka v nezamestnanosti dosahuje v Rakúsku 55 percent posledného čistého zárobku. Kopf nevidí spásu ani v tzv. kurzarbeite, po ktorom volajú aj niektorí slovenskí zamestnávatelia a politici. Kým nás podľa vládneho scenára v lete čaká to najhoršie, v Rakúsku počítajú s návratom do normálu v máji.

Kým iní spali, Nemci skúmali

Nemecký minister práce a sociálnych vecí Hubertus Heil už začiatkom marca požiadal o 10 miliárd eur pre model kurzarbeit.

Vyskúšali ho už počas krízy v rokoch 2008-2009, keď doňho zapojili 1,4 milióna pracujúcich, ktorí by inak skončili na úrade práce. “Prostriedky určené na potlačenie rastu počtu nezamestnaných nie sú vyhodené peniaze,” zdôrazňuje Heil.

Nemecko na to podľa ministra má: „Na zlé ekonomické časy sme sa pripravili v tých lepších.“ Naša štátna kasa je ale podľa Matoviča vďaka smeráckej hydre vybrakovaná.

Nemeckí vedci sa usilovali vyrobiť test na koronavírus už koncom minulého roka, teda okamžite po tom, ako Čína veľmi nerada priznala, že má vo Wu-chane veľký problém. V januári, teda  mesiac na to, už boli nemecké laboratóriá pripravené testovať. “Bolo jasné, že keď sa epidémia z Číny rozšíri, musíme začať testovať,“ uviedol hovorca spoločnosti Bioscientia Healthcare Hendrik Borucki.

Najprv testovali, potom spomaľovali bežný život

Experti už dlhšie tvrdia, že rýchlym a rozsiahlym testovaním získalo Nemecko veľkú výhodu. Podľa odhadov je krajina v súčasnosti schopná otestovať až 350-tisíc ľudí týždenne!

V kombinácii s veľkým množstvom lôžok na jednotkách intenzívnej starostlivosti a skorými opatreniami na udržiavanie sociálnych odstupov to vysvetľuje nízku mieru úmrtnosti aj napriek hrozivo vyzerajúcim počtom nakazených. K 1. aprílu hlásil Robert Koch Institut cez 67-tisíc prípadov.

Hospodársky a spoločenský život sa v Nemecku pritom spomalil oproti Slovensku s asi 10-dňovým odstupom. Hlavným problémom najsilnejšej európskej krajiny je v súčasnosti nedostatok opatrovateľov v domovoch seniorov. Väčšinu totiž tvorili imigranti zo strednej a východnej Európy, ktorí sa pre zavreté hranice nemôžu zapojiť do práce.


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Blackout na Slovensku: Nie je Matovičova vyhrážka blackoutom šírenie paniky? Podľa analytika Ďuranu nie je na vypnutie krajiny zatiaľ dôvod (1. 4. 2020)
 Pellegrini neprispeje ani cent, Matovičov fond považuje za reklamný ťah (1. 4. 2020)
 Na sklade štátnych hmotných rezerv pribudli respirátory FFP3, Cigániková nimi nechce plytvať (1. 4. 2020)
 ŠTÚDIA: Koronavírus sa vo vzduchu udrží aj niekoľko hodín (1. 4. 2020)
 Najmladší pozitívne testovaný v SR 31. marca je 5-ročný chlapec (1. 4. 2020)
 Koronavírus je podľa Guterresa najväčšou výzvou od druhej svetovej vojny (1. 4. 2020)
 Minister Heger predstavil „Lex koronu“, opatrenia majú pomôcť podnikateľom v náročnom období (1. 4. 2020)
 LEKÁR RADÍ: Som kardiovaskulárny pacient: čo mám robiť v čase pandémie? (1. 4. 2020)
 Koronavírus: Slovensko už má viac ako 400 prípadov a zrejme aj prvú obeť, Matovič sa vzdáva platu a nevylúčil "blackout" (online) (1. 4. 2020)
 V Prahe sa snažia nájsť riešenia na situáciu s bezdomovcami, zháňajú im ubytovanie (31. 3. 2020)nasledujúci článok >>
Taliban zastaví boje v oblastiach pod jeho kontrolou, ak sa tam rozšíri koronavírus
<< predchádzajúci článok
Fico si Blahu nedá. Kollára nazval mafiánom, ktorý si „vydržiaval štetku“ a nevie čítať

Rakúsko má už viac nezamestnaných ako po 2. svetovej vojne. Čo najskôr chce spustiť ekonomiku - diskusné fórum čitateľov