Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

01. apríla 2020

Blackout na Slovensku: Nie je Matovičova vyhrážka blackoutom šírenie paniky? Podľa analytika Ďuranu nie je na vypnutie krajiny zatiaľ dôvod


Tagy: blackout

Dočkali sme sa toho, čo sám premiér Igor Matovič nepriamo priznal, že sa na súčasný vývoj udalostí nechystal. Vyhlásil, že „dostal podporu od ľudí, ale na boj proti korupcii. A vyfasoval k tomu aj koronavírus.“Zdieľať
Nie je Matovičova vyhrážka blackoutom šírenie paniky? Podľa analytika Ďuranu nie je na vypnutie krajiny zatiaľ dôvod

Vážený pán premiér, dostali ste podporu ľudí nielen pre to, aby ste naháňali grázlov a zlodejov. Ale aj pre to aby ste viedli túto krajinu k prosperite. Vyhovárať sa teraz na koronavírus je takmer nečestné. Premiér je premiérom nielen v dobrom, ale aj v zlom.

Vyhrážanie sa blackoutom môže spôsobiť paniku

Sám Matovič vyhlásil, že sa o blackoute len uvažuje ako o krajnej možnosti, ktorá by mohla nastať o niekoľko týždňov. Mobilita občanov by sa zmenšila o 90 percent a hranice hermeticky zatvorili.

Ľudia, ktorí žijú za hranicami a za prácou denne dochádzajú napríklad z Rakúska, by si podľa predsedu vlády museli na čas blackoutu vybrať, kde chcú žiť. Obmedzení je tam neúrekom. Osobitným problémom sú nákupy potravín. Preto podľa premiéra treba takéto opatrenie vyhlásiť včas, aby sa ľudia mohli predzásobiť.

Už sme videli scény zo zahraničia, kde stáli v radoch pred predajňami stovky ľudí, aby si nabrali zásoby. Panika takéhoto druhu doteraz na Slovensku, našťastie, nevypukla.

Asi nikoho neprekvapí, ak sa po premiérovom vyjadrení tlak na obchody zvýši. Pán premiér by mal vážiť slová. Vyhlásenie, že ak bude treba, budú sa potraviny nakupovať napríklad podľa abecedy, iste k upokojeniu obyvateľstva neprispeje.

Čo si počnem, keď moje priezvisko začína na “U“? Zostanem na žive, kým na mňa príde rad? A zostanú ešte na pultoch nejaké potraviny?

Oživenie ekonomiky po blackoute je otázne

Podľa analytika Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS) Radovana Ďuranu je zavedenie blackoutu krajná možnosť, Zatiaľ však podľa neho nie je pre takýto krok dôvod ani predpoklad.

Otázne je aj oživenie ekonomiky po ukončení takéhoto dramatického opatrenia, lebo zlepšenie zdravotnej situácie môže trvať nielen dva týždne, ako hovorí premiér, ale aj mesiac. A čo potom?

Podľa Ďuranu je nebezpečenstvom aj opätovné zavlečenie vírusu. Problémom je aj naštartovanie ekonomiky v iných krajinách, od ktorých je Slovensko závislé, ako sú Nemecko, Francúzsko alebo Veľká Británia. Ak tieto krajiny zostanú v súčasnom stave, slovenská ekonomika by sa mohla oživiť len veľmi ťažko.

Ďurana si myslí, že ekonomiku by bolo treba v takejto situácii deregulovať a pomaly oživovať. Predpoklady zdravotníkov, že u nás môže byť v najlepšom prípade nakazených 170-tisíc obyvateľov, vidí ako problematické. Ako príklad uviedol, že v Česku predpokladajú počet nakazených koncom apríla na len na úrovni 14-tisíc, pritom ich už teraz majú osemnásobne viac, ako Slovensko.


Tagy: blackout
   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Pellegrini neprispeje ani cent, Matovičov fond považuje za reklamný ťah (1. 4. 2020)
 Na sklade štátnych hmotných rezerv pribudli respirátory FFP3, Cigániková nimi nechce plytvať (1. 4. 2020)
 ŠTÚDIA: Koronavírus sa vo vzduchu udrží aj niekoľko hodín (1. 4. 2020)
 Najmladší pozitívne testovaný v SR 31. marca je 5-ročný chlapec (1. 4. 2020)
 Koronavírus je podľa Guterresa najväčšou výzvou od druhej svetovej vojny (1. 4. 2020)
 Minister Heger predstavil „Lex koronu“, opatrenia majú pomôcť podnikateľom v náročnom období (1. 4. 2020)
 LEKÁR RADÍ: Som kardiovaskulárny pacient: čo mám robiť v čase pandémie? (1. 4. 2020)
 Koronavírus: Slovensko už má viac ako 400 prípadov a zrejme aj prvú obeť, Matovič sa vzdáva platu a nevylúčil "blackout" (online) (1. 4. 2020)
 Na Pastora vydali zatykač, slúžil omše so stovkami veriacich a vysmieval sa z koronavírusu (31. 3. 2020)
 V Prahe sa snažia nájsť riešenia na situáciu s bezdomovcami, zháňajú im ubytovanie (31. 3. 2020)nasledujúci článok >>
Začal sa proces v kauze vraždy exprimátora Hurbanova, medzi obžalovanými je aj Alena Zsuzsová
<< predchádzajúci článok
Pellegrini neprispeje ani cent, Matovičov fond považuje za reklamný ťah

Blackout na Slovensku: Nie je Matovičova vyhrážka blackoutom šírenie paniky? Podľa analytika Ďuranu nie je na vypnutie krajiny zatiaľ dôvod - diskusné fórum čitateľov