Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala

11. septembra 2022

Rakvu s pozostatkami Alžbety II. prepravujú z Balmoralu do EdinburghuV stredu 14. septembra rakvu kráľovnej Alžbety II. vystavená so štátnymi poctami vo Westminster Hall - najstaršej časti Westminsterského paláca.Zdieľať
Rakvu s pozostatkami Alžbety II. prepravujú z Balmoralu do Edinburghu

Tri dni po smrti britskej kráľovnej Alžbety II. bude môcť verejnosť v nedeľu po prvý raz vzhliadnuť rakvu s jej pozostatkami, ktoré o 10.00 h miestneho času (11.00 h SELČ) vyniesli zo škótskeho zámku Balmoral, a cez viaceré zastávky sa počas šesťhodinovej cesty dostane až do škótskeho hlavného mesta Edinburgh. Od štvrtka sa rakva nachádzala na Balmorale, kde sa s kráľovnou mohli rozlúčiť jej najbližší príbuzní.


Na okraji cesty, kadiaľ bude rakva s kráľovnou, prikrytá kráľovskou vlajkou a kvetmi, putovať, sa očakávajú tisíce ľudí, ktorí jej budú chcieť prejaviť poslednú úctu. Počas 280-kilometrovej trasy budú pozostatky kráľovnej prepravené okrem iného cez mestá Aberdeen, Dundee a Perth. Okolo 16.00 h (17.00 h SELČ) by mala doraziť na Zámok Holyrood v Edinburghu, ktorý je oficiálnym sídlom britského panovníka v Škótsku. Tam zostane po zvyšok dňa.

Alžbetin najstarší syn, kráľ Karol III., a jeho súrodenci - princezná Anna a princovia Andrew a Edward v pondelok rakvu odprevadia ku Katedrále svätého Egídia v Edinburghu, kde bude verejne vystavená na 24 hodín predtým, než ju v utorok letecky prepravia do Londýna a následne prevezú autom do Buckinghamského paláca.

V stredu 14. septembra rakvu kráľovnej Alžbety II. vystavená so štátnymi poctami vo Westminster Hall - najstaršej časti Westminsterského paláca.

Pohreb britskej kráľovnej Alžbety II., ktorá zomrela vo štvrtok vo veku 96 rokov, bude v pondelok 19. septembra vo Westminsterskom opátstve v Londýne o 11.00 h miestneho času (12.00 h SELČ), potvrdil v sobotu Buckinghamský palác. Pozostatky kráľovnej následne prevezú do Kaplnky svätého Juraja na Windsorskom hrade, kde ich uložia do hrobu.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Karola III. oficiálne vyhlásili za nového britského kráľa (foto) (10. 9. 2022)
 Dátum pohrebu kráľovnej Alžbety II. je už známy, bude sa konať vo Westminsterskom opátstve (10. 9. 2022)
 Po úmrtí kráľovnej Alžbety II. sa spustila operácia Jednorožec (9. 9. 2022)
 Kráľovná Alžbeta II. bola najdlhšie vládnucou panovníčkou v dejinách Spojeného kráľovstva a symbolom stability (foto) (9. 9. 2022)
 Kráľ Karol III. požiadal o dlhšie obdobie smútku za kráľovnou Alžbetou II. (9. 9. 2022)
 Zápasy Premier League odložili na znak úcty a rešpektu k zosnulej Alžbete II. a rovnaký krok spravili aj iné súťaže (9. 9. 2022)
 BRITÁNIA: VO VEKU 96 ROKOV ZOMRELA KRÁĽOVNÁ ALŽBETA II. (8. 9. 2022)
 Nový britský panovník bude známy ako kráľ Charles III. (8. 9. 2022)
 Kráľovná Alžbeta II. oslávi 70 rokov na tróne. Počas vlády zažila rozpad Sovietskeho zväzu či prvý let človeka do vesmíru (4. 2. 2022)nasledujúci článok >>
Tradičný trnavský jarmok návštevníkom ukáže život v stredoveku
<< predchádzajúci článok
Britské médiá vyzdvihujú údajné prímerie princov Williama a Harryho