27. júla 2015

Rallye Tatry ovládol Poliak, Slováci mali technické problémy

Víťazmi 42. ročníka Rallye Tatry sa ...

rallye tatry V poradí už 42. ročník Rallye Tatry zahŕňal 224 kilometrov, z čoho bolo takmer 90 meraných. Slovenským jazdcom Melichárekovi a Bérešovi nepriali technické problémy.POPRAD 27. júla (WEBNOVINY) - Víťazmi 42. ročníka Rallye Tatry sa stali Poliaci Grzegorz Grzyb a Robert Hundla na Forde Fiesta WRC. Najstaršia rely súťaž na Slovensku vyvrcholila počas víkendu a podľa organizátorov tento ročník ničím nepripomínal predchádzajúci. Júlový termín zabezpečil teplé až horúce počasie, usporiadatelia pripravili novú trať.

Harmonogram 42. ročníka zahŕňal bezmála 224 kilometrov, z nich 87,4 km bolo meraných. Na trať sa vydalo spolu 68 posádok zo šiestich krajín Európy. Rely súťaž je zaradená do seriálu Majstrovstiev Slovenska v rely (MSR), Majstrovstiev Slovenska v rely historických automobilov, Slovenského rely pohára (SRP) a novej klasifikácie, takzvanej Rally Legend. Jej súčasťou bola aj Rallyškola a zároveň išlo o národné podujatie s povolenou zahraničnou účasťou.

Melichárek dostal defekt

Štartovalo sa v piatok 24. júla neskoro večer a pokračovalo v sobotu, keď bolo na programe šesť rýchlostných skúšok, pripravených na úsekoch Šuňava a Bystré. V piatok popoludní síce spŕchlo, ale nočná rýchlostná skúška sa uskutočnila už na suchom povrchu. Ani štart po dvadsiatej druhej hodine neodradil fanúšikov, ktorých sa pri trati stretlo odhadom 10-tisíc.

Najlepší čas večera získali Poliaci Grzyb s Hundlom, ktorí trať absolvovali za deväť minúť a jednu sekundu. Aj v sobotu ráno bol najrýchlejší Grzyb a jeho náskok pomaly rástol. Poliakovi výrazne uľahčili situáciu obaja najväčší súperi. Hneď v prvej rýchlostnej skúške dostal defekt na pravom prednom kolese Jaro Melichárek, ktorý klesol na šieste miesto s viac ako minútovou stratou na lídra.

Koleso menil aj Béreš

Jozef Béreš junior musel priamo na trati meraného úseku meniť koleso. "Asi v polovici RS 2 sa auto úplne vyplo. Musel som všetko vyresetovať a znova naštartovať. Na druhej skúške som v prvej zákrute dostal defekt. Hneď bolo jasné, že do cieľa takto nedôjdeme, lebo poškodíme auto a nemáme tu diely na opravu. Za minútu som vymenil koleso, ale hneď, ako sme sa rozbehli, auto začalo opäť štrajkovať. Uvoľnilo sa palivové čerpadlo," uviedol Béreš. Rodák z Debrade pri Košiciach následne odjazdil ešte tri merané úseky a potom sa definitívne vzdal.

Výlet mimo trať predviedol aj Grzyb, no jeho víťazstvo ostalo neohrozené. "Vyzerá to tak, že prvé miesto sme získali bez veľkej námahy, ale nie je to tak. Trať bola veľmi zradná, na početných retardéroch sme mohli poškodiť auto i získať penalizáciu. Teraz som veľmi šťastný," tešil sa v cieli Grzyb, ktorý opäť zvýšil svoj náskok na čele priebežného poradia majstrovstiev Slovenska. Na druhej priečke skončil tím Pavel Valoušek a Veronika Havelková (ČR) a na treťom Tomáš Kukučka s Radom Moznerom (SR).

42. Rallye Tatry privítala aj účastníkov Slovenského rely pohára. Organizátori im pripravili trať dlhú vyše 86 kilometrov. Takmer 38 z nich bolo meraných. Na trati napokon zvíťazila dvojica v zložení Viliam Pavlinský a Radovan Plichta na Citröen C2.

Mexičania sa stali víťazmi CONCACAF Gold Cupu, Jamajku zdolali 3:1
Lídrom rebríčka ATP stále Djokovič, Kližan 34.