21. augusta 2009

Remíza z Belehradu je iba 1. polčas, tvrdí Hapal

Futbalisti úradujúceho vicemajstra SR MŠK Žilina dokázali vo štvrtkovom prvom zápase 4. predkola (play-off) Európskej ligy UEFA 2009/2010 v Belehrade s Partizanom 1:1 (1:1) vybojovať mimoriadne cennú ...

BELEHRAD 21. augusta (WEBNOVINY) - Futbalisti úradujúceho vicemajstra SR MŠK Žilina dokázali vo štvrtkovom prvom zápase 4. predkola (play-off) Európskej ligy UEFA 2009/2010 v Belehrade s Partizanom 1:1 (1:1) vybojovať mimoriadne cennú remízu. Podľa hlavného trénera Žilinčanov Pavla Hapala jeho zverenci odohrali v Belehrade iba prvý polčas dvojsúboja o skupinovú fázu druhej najvýznamnejšej európskej pohárovej súťaže.

"Remíza z Belehradu nás ešte nikam neposúva. To by som ešte netvrdil a nechcel by som v tomto smere nič predbiehať," reagoval Pavel Hapal na tému mierne naklonených postupových váh na stranu Žilinčanov.

"Je síce pravda, že najmä v prvom polčase sme boli lepším mužstvom, mali sme viac z hry, no prísne nariadená penalta nás v iniciatíve pribrzdila. Škoda toho, lebo prvých pätnásť minút sme určite boli lepším mužstvom," tvrdil prvý muž realizačného tímu štvornásobného slovenského majstra.

Pavel Hapal atmosféru európskych pohárových súťaží zažil ako hráč na vlastnej koži začiatkom 90 rokov, keď Sigma Olomouc pod taktovkou Karola Brücknera udivovala celú Európu. Teraz však práve on pripravil svojich zverencov na ťažký zápas v Belehrade veľmi dobre. Jasným dôkazom tohto tvrdenia bol nie iba lepší nástup do zápasu, ale hlavne vyrovnanie sa s búrlivým balkánskym prostredím, nerezignovanie na nepriaznivý vývoj zápasu (už v 16. min penalta proti MŠK, pozn.) - a predovšetkým bojovný a zodpovedný výkon všetkých hráčov v defenzíve. Bojovnosť a nepoddajnosť Žilinčanov slávila úspech najmä v 2. polčase, keď domáci dostali "hapalovcov" pod veľký tlak, no nič z neho nevyťažili. Naopak, Žilinčan Bello mohol v 88. min vsietiť víťazný gól. Brankár Božovič však bravúrnym zákrokom jeho strelu vytlačil na brvno domácej bránky.
"Bola to stopercentná šanca, ktorú v takýchto zápasoch treba premieňať, ale domáci brankár sa blysol výborným zákrokom," opísal Pavel Hapal okamih, keď víťazstvo Žiliny bolo najviac na dosah.

"Hráčov som do zápasu posielal s tým, že musia hrať s veľkým sebavedomím. Zdôrazňoval som im, že v súboji s Partizanom si v prvom rade musia veriť. A najmä sa musia veľmi dobre mentálne pripraviť na atmosféru, ktorá tam naozaj bola veľmi búrlivá," prezradil Hapal posledné pokyny, ktoré hráči od neho vo štvrtok počuli pred vybehnutím na horúcu belehradskú pôdu. "Som rád, že všetci do jedného to zvládli," zdôraznil lodivod úspešného tímu spod Dubňa a pokračoval: "Musím povedať, že moji zverenci hrali v Srbsku veľmi sebavedome. Vývoj zápasu držali v rukách veľmi skúsene a domácich deptali sebavedomím a odhodlaním. Podľa mňa to bol základ celého diania na ihrisku, ktorý nám priniesol cennú remízu. Podľa Hapala stretnutie sa lámalo v 2. polčase, keď mal Partizan veľký tlak. "V druhej polovici stretnutia mali domáci viac z hry, ale my sme si s tým poradili najmä bojovnou a zodpovednou hrou v defenzíve. Nedovolili sme im nielen že skórovať, ale sme ich nepustili ani do žiadnej gólovej šanci. Som rád, že do odvety v Žiline pôjdeme prakticky z rovnakej východiskovej pozície. Partizan je skúsené mužstvo, v kádri má výrazné futbalové osobnosti. Všetci vieme, že Srbi sa šance postúpiť ďalej určite dopredu nevzdajú. Bude to opäť veľmi ťažký zápas. Pre našich hráčov však šanca prejsť cez Belehrad bude obrovská výzva. Musíme sa na domáci zápas skoncentrovať na sto percent," dodal P. Hapal.