Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

02. decembra 2019

Riaditeľka Oravskej galérie Ľuptáková si prevzala Cenu Mariána VárossaNa snímke riaditeľka Oravskej galérie v Dolnom Kubíne Eva Luptáková po prevzatí ocenenia Galéria roka 2015 počas udeľovania cien Andreja Kmeťa a titulov Múzeum roka a Galéria roka 2015 v Bratislave 6. júna 2016. Tituly a ocenenia ...Zdieľať
Na snímke riaditeľka Oravskej galérie v Dolnom Kubíne Eva Luptáková po prevzatí ocenenia Galéria roka 2015 počas udeľovania cien Andreja Kmeťa a titulov Múzeum roka a Galéria roka 2015 v Bratislave 6. júna 2016. Tituly a ocenenia udeľuje Mininisterstvo kultúry SR. Foto: TASR/Pavel Neubauer
 
Dolný Kubín 2. decembra (TASR) - Držiteľkou Ceny Mariána Várossa za rok 2018 sa stala historička umenia a riaditeľka Oravskej galérie (OG) v Dolnom Kubíne Eva Ľuptáková. Prevzala si ju koncom novembra z rúk predsedníčky Asociácie teoretikov, kritikov a historikov výtvarného umenia Dagmar Srnenskej za doterajšiu celoživotnú umenovednú, publikačnú, výstavnú, organizačnú a metodickú činnosť v odbore dejín výtvarného umenia a rozvoja galerijnej práce.


Ľuptáková je autorkou koncepcie a generálnou komisárkou expozícií umenia 15. až 20. storočia zo zbierok OG v Župnom dome a Dolnom Kubíne. "Pripravila rad autorských výstav slovenského výtvarného umenia na Slovensku, v Česku, Maďarsku a Poľsku. Profiluje výstavnú dramaturgiu Oravskej galérie a štvrté desaťročia buduje jej zbierkový fond. Organizovala medzinárodné sympóziá maľby, vďaka ktorým sa podarilo do zbierok OG získať darom diela od autorov z Poľska, Francúzska, Kanady, Česka a Slovenska," priblížila historička umenia OG Dagmar Adamusová.

V roku 2010 sa Ľuptáková stala Osobnosťou roka 2009 a získala Cenu primátora mesta Dolný Kubín za mimoriadne zásluhy v kultúrnom rozvoji mesta. V roku 2014 jej udelili Cenu ministra kultúry SR za rok 2013 za výnimočný prínos v oblasti výtvarného umenia a architektúry. Pod Ľuptákovej vedením získala niekoľko ocenení aj Oravská galéria, jedným z nich je titul Galéria roka 2015. "Je uznávanou a rešpektovanou autoritou v oblasti teórie, histórie umenia a galerijníctva. Vedie Oravskú galériu už vyše 30 rokov a je jednou z mála osobností, neoddeliteľne spätých s kultúrou tohto regiónu, ktoré ju výrazným spôsobom profilujú," doplnila Adamusová.

Cenu Mariána Várossa od roku 1993 udeľuje Asociácia teoretikov, kritikov a historikov umenia na Slovensku v spolupráci s Fondom výtvarných umení. Je ocenením a odmenou tvorivých prác v oblasti výtvarnej teórie, kritiky a histórie. Cenu udeľujú zásadne autorovi a iba výnimočne autorskému kolektívu, ktorého dielo alebo súbor študijných prác prispieva k rozvoju umenovedy na Slovensku.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Známa česká herečka a spisovateľka oslavuje okrúhle jubileum
<< predchádzajúci článok
Za novým ruským filmom s vojnovou tematikou stojí aj Vasil Ševc

Riaditeľka Oravskej galérie Ľuptáková si prevzala Cenu Mariána Várossa - diskusné fórum čitateľov