Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

23. októbra 2006

Riceová vyzvala na vyšetrenie vrážd novinárovAmerická ministerka zahraničných vecí Condoleezza Riceová, ktorá zavraždenú ruskú novinárku Annu Politkovsku označila za symbol nezávislej žurnalistiky, adresovala oficiálnym ruským miestam výzvu Spojených štátov na vyšetrenie vrážd novinárov.Zdieľať
 Riceová sa stretla s kolegami a synom zavraždenej novinárky v redakcii novín Novaja gazeta v sobotu počas jej návštevy v Moskve. Rozhovor s ministerkou denník zverejnil v pondelok.

"Je pre mňa hrdinkou," uviedla Riceová. "Anna Politkovskaja je symbolom toho najlepšieho, čo sa spája s nezávislým žurnalizmom." Politkovsku, ktorá poukazovala na zabíjanie, mučenie a ďalšie zneužívanie civilistov v Čečensku, zastrelili 7. októbra v zjavnom prípade vraždy na objednávku v dome, kde bývala. Páchateľov sa doteraz nepodarilo vypátrať. Tento zločin vyvolal vlnu kritiky zahraničných vlád a medzinárodných organizácií.

Ako uviedla Riceová, americké oficiálne miesta nadviazali s ruskou vládou kontakt s požiadavkou na vyšetrenie vrážd novinárov v posledných niekoľkých rokoch vrátane troch reportérov denníka Novaja gazeta. Najmenej 13 novinárov bolo podľa newyorského Výboru na ochranu novinárov zavraždených v štýle nájomných vrážd za šesť rokov vlády prezidenta Vladimira Putina. Mnohí z nich sa zrejme stali terčom z dôvodu ich pátrania v prípadoch korupcie. Páchateľov sa väčšinou nepodarilo nájsť.

SITA,AP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Mimovládne organizácie - pozmeňovací návrh daňovej novely
<< predchádzajúci článok
Slovak Telekom podá žalobu voči pokute vo výške 80 mil. Sk