Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

21. júla 2010

Román Legenda o Lietajúcom Cypriánovi pokrstiliNový historický veľkofilm Legenda o Lietajúcom Cypriánovi vstúpi do slovenských kín vo štvrtok 29. júla. Na svete je už ...Zdieľať
legenda o lietajucom cyprianovi Román Legenda o Lietajúcom Cypriánovi pokrstili bylinkami.

Foto: SITA BRATISLAVA 21. júla  - Nový historický veľkofilm Legenda o Lietajúcom Cypriánovi vstúpi do slovenských kín vo štvrtok 29. júla. Na svete je už filmová pieseň Lietajúci Cyprián, videoklip k nej a dnes v Bratislave pokrstili knihu Legenda o Lietajúcom Cypriánovi od režisérky a scenáristky snímky Mariany Čengel Solčanskej. Publikáciu na svet uviedla interpretka spomínanej filmovej piesne Zuzana Smatanová a predstaviteľ titulnej postavy Marko Igonda spolu s Marianou Čengel Solčanskou. Román pokrstili zväzkom byliniek, pretože mních Cyprián z Červeného Kláštora, o ktorom film je, sa preslávil práve herbárom. Krst odštartovala Zuzana Smatanová, keď zaspievala skladbu k filmu s názvom Lietajúci Cyprián. Následne Marko Igonda prečítal úryvok z knihy.

Román vznikol na základe scenára k historickému dobrodružnému filmu Legenda o Lietajúcom Cypriánovi. „Písanie knihy bola slobodná záležitosť. Všetci vieme, že pri filme všetko stojí a padá na peniazoch,“ povedala na krste scenáristka, režisérka a autorka Legenda o Lietajúcom Cypriánoviknihy Mariana Čengel Solčanská. Ako dodala, nemala žiadne obmedzenia, miesto toho mala veľa času a viac priestoru na vykreslenie charakterov. „Dúfam, že kniha bude dobrým sprievodcom k filmu,“ vyjadrila sa.Film aj kniha prinášajú príbeh o mníchovi Cypriánovi, ktorý žil v 18. storočí. Mnísi ho prijali medzi seba po tom, čo ho našli pred bránou kláštora. Na tomto mieste sa priučil bylinkárstvu a liečiteľstvu a neskôr zložil sľub mlčanlivosti. Jeho spoločník Michal raz objavil knihu s podpisom Leonarda da Vinciho s projektmi lietajúcich strojov. Mladík začal snívať o lietaní a tajne takýto prístroj vyrobil, ale jeho pokus stroskotal. Potom kláštor opustil. Cyprián sa k lietajúcemu stroju vrátil o mnoho rokov, tentoraz sám.

SITA

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
STONE: Hollywood to Melovi Gibsonovi odpustí
<< predchádzajúci článok
Šmajda havaroval cestou do Prahy. Je v nemocnici

Román Legenda o Lietajúcom Cypriánovi pokrstili - diskusné fórum čitateľov