24hod.sk    Auto moto

26. októbra 2008

Rossi vytvoril nový rekord v počte získaných bodov

Majster sveta v pretekoch cestných motocyklov v najsilnejšej kubatúre MotoGP, Talian Valentino Rossi, vytvoril nový rekord v počte získaných bodov v jednej sezóne. Dvadsaťdeväťročný jazdec stajne ...

VALENCIA 26. októbra (WEBNOVINY) - Majster sveta v pretekoch cestných motocyklov v najsilnejšej kubatúre MotoGP, Talian Valentino Rossi, vytvoril nový rekord v počte získaných bodov v jednej sezóne. Dvadsaťdeväťročný jazdec stajne Fiat Yamaha Team obsadil na VC Španielska, záverečnom podujatí sezóny 2008, tretie miesto a na svoje konto si pripísal 16 bodov, čím svoj vlastný rekord (357) prekonal o šesť bodov a aktuálna hodnota rekordu je 373 bodov. Prvenstvo si na poslednej osemnástej VC Španielska vybojoval v najsilnejšej kubatúre Austrálčan Casey Stoner časom 46:46,114 min, ktorému patrí v konečnom poradí druhá pozícia. Druhú priečku obsadil v nedeľu domáci pretekár Dani Pedrosa s odstupom 3,390 s, tretí dojazdil spomínaný Rossi. V kubatúre do 250cc sa z víťazstva radoval aktuálny majster sveta Talian Marco Simoncelli na Gilere časom 43:29,003 min, pre ktorého to bol šiesty triumf v aktuálnej sezóne. Na druhom mieste dojazdil vo Valencii Japonec Juki Takahaši na Honde. Tretí skončil domáci jazdec Alvaro Bautista na Aprilii, ktorý za Simoncellim zaostal o viac ako osem sekúnd. Dominanciu Talianov v Španielsku potvrdil v najslabšej kubatúre do 125cc Simone Corsi na Aprilii, ktorý triumfoval časom 40:45,715 min. Za ním skončil Španiel Nicolas Terol jazdiaci na rovnakej značke a tretie miesto obsadil aktuálny majster sveta Francúz Mike di Meglio na Derbi. Výsledky - Veľká cena Španielska: Moto GP: 1. Casey Stoner (Austr./Ducati) 46:46,114 min, 2. Dani Pedrosa (Šp./Honda) +3,390 s, 3. Valentino Rossi (Tal./Yamaha) + 12,194, 4. Andrea Dovizioso (Tal./Honda) +24,159, 5. Nicky Hayden (USA/Honda) +26,232, 6. Colin Edwards (USA/Yamaha) +32,209 Konečné poradie MS v kubatúre MotoGP (po osemnástich pretekoch): 1. Valentino Rossi (Tal.) 373 bodov - majster sveta, 2. Casey Stoner (Austr.) 280, 3. Dani Pedrosa (Šp.) 249, 4. Jorge Lorenzo (Šp.) 190, 5. Andrea Dovizioso (Tal.) 174, 6. Nicky Hayden (USA) 155, 7. Colin Edwards (USA) 144, 8. Chris Vermeulen (Austr.) 128, 9. Šinja Nakano (Jap.) 126, 10. Loris Capirossi (Tal.) 118. Do 250cc: 1. Marco Simoncelli (Tal./Gilera) 43:29,003 min, 2. Juki Takahaši (Jap./Honda) +5,164 s, 3. Alvaro Bautista (Šp./Aprilia) +8,648, 4. Roberto Locatelli (Tal./Gilera) +15,605, 5. Hiroši Aojama (Jap./KTM) +20,991 Konečné poradie MS v kubatúre do 250 cc (po sedemnástich pretekoch): 1. Marco Simoncelli (Tal./Gilera) 281 bodov - majster sveta, 2. Alvaro Bautista (Šp./Aprilia) 244, 3. Mika Kallio (Fín./KTM) 196, 4. Alex Debon (Šp./Aprilia) 176, 5. Juki Takahaši (Jap./Honda) 167 Do 125cc: 1. Simone Corsi (Tal./Aprilia) 40:45,715 min, 2. Nicolas Terol (Šp./Aprilia) +0,106 s, 3. Mike di Meglio (Fr./Derbi) +0,223, 4. Bradley Smith (V. Brit./Aprilia) +0,776, 5. Sandro Cortese (Nem./Aprilia) +1,333 Konečné poradie MS v kubatúre do 125 cc (po sedemnástich pretekoch): 1. Mike Di Meglio (Fr./Derbi) 264 bodov - majster sveta, 2. Simone Corsi (Tal./Aprilia) 225, 3. Gábor Talmácsi (Maď./Aprilia) 206, 4. Stefan Bradl (Nem./Aprilia) 187, 5. Nicolas Terol (Šp./Aprilia) 176 SITA, AFP