Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

20. marca 2007

Royalovú chce za prezidentku viac ľudí ako SarkozyhoNajviac Francúzov si praje za prezidentku kandidátku socialistov Ségolene Royalovú, napriek tomu, že viac ľudí je odhodlaných voliť jej súpera - súčasného ministra vnútra Nicolasa Sarkozyho. ...Zdieľať

PARÍŽ 20. marca (WEBNOVINY) - Najviac Francúzov si praje za prezidentku kandidátku socialistov Ségolene Royalovú, napriek tomu, že viac ľudí je odhodlaných voliť jej súpera - súčasného ministra vnútra Nicolasa Sarkozyho. V prieskume, v ktorom sa respondentov pýtali na otázku, koho víťazstvo v prezidentských voľbách by ich "osobne najviac potešilo", zvíťazila Royalová s 36 percentami, za Sarkozyho sa vyslovilo len 29 percent opýtaných. Ministra vnútra predbehol dokonca s 33 percentami aj centristický kandidát Francois Bayrou, ktorý je v posledných predvolebných prieskumoch na treťom mieste. Prieskum, ktorý vyjde v zajtrajších vydaniach denníkov L´Express a Metro, uskutočnil v dňoch 15. až 17. marca na vzorke 1000 respondentov inštitút BVA.

Napriek tomu, že najviac Francúzov by na prezidentskom kresle najradšej videlo Royalovú, medzi občanmi, ktorí sú odhodlaní zúčastniť sa na voľbách, vedie naďalej Sarkozy. Potvrdil to aj posledný prieskum inštitútu IFOP, ktorého výsledky zverejnia zajtra v magazíne Paris-Match. Pravicového kandidáta chce podľa tohto prieskumu voliť v prvom kole volieb 28, Royalovú 24 a Bayroua 21 percent respondentov. Na štvrtom mieste sa so 14 percentami umiestnil extrémny pravičiar Jean Marie Le Pen, ktorý v posledných prezidentských voľbách šokoval Francúzsko aj okolitý svet postupom do druhého kola.

V druhom kole by podľa najnovšieho prieskumu IFOP zvíťazil Sarkozy s 53 percentami hlasov, čo je oproti poslednému prieskumu rovnakej agentúry nárast o 1,5 percenta. Royalová by získala 47 percent, čo je prepad o 1,5 percenta.

sita,afp,ap


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
EÚ nadviazala kontakt s novou palestínskou vládou
<< predchádzajúci článok
Mohutný požiar zničil príbytky vyše 1 000 obyvateľov Káhiry