Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

28. októbra 2011

Rozhovor: Stovka filmov, 14 kapiel, výstavy, skvelá atmosféra – to je Barbakan 2011Opäť tu máme festival Barbakan. Prichádza síce neskôr ako po minulé roky, ale aj jeseň sa tohto roku trochu oneskorila za letom a nie je o nič menej rozmanitá, veselá aj smutná, nostalgická, plná nádeje, svetla, tmy, dažďa ale aj pretrvávajúcich hrejúcich slnečných lúčov.Zdieľať
Miro Lanik Presne taký je Barbakan – multikultúrny festival hudby, filmu, výtvarného umenia a stretnutí, ktorým od stredy 2. novembra do nedele 6. novembra bude žiť (nielen) Banská Bystrica. A kto iný, ako Miro Lanik (OZ Vresk Factory), ktorý je dušou festivalu, by nám mal povedať pár slov o tom, čím sa aktuálny Barbakan pokúsi osloviť (nielen) Banskobystričanov?
 
 Koľký ročník festivalu Barbakan sa píše tento rok?
Uuufff, Barbakan je bradatý festival. Začali sme v 1993 alebo 1994 roku, kontinuálne sme fičali do roku 2001, kedy na Pamätníku SNP hrali Freestylers, Sofa Surfers a ďalší. Následne sme mali pár rokov pauzu. Pravdupovediac neviem, koľko ročníkov máme za sebou, viem však, že v tejto podobe, ako festival filmový, hudobný a výtvarný, to bude piaty ročník.
 
Je tento ročník niečím odlišný od predošlých?
Veríme, že je kvalitnejší. Vytešujeme sa z výstav – Marko Blažo, Zuzana Kozaček... Filmová časť je asi najkvalitnejšia vo svojej krátkej histórii a hostí sme doteraz na „filmovke“ ešte toľko nemali. Spomeniem napríklad Martina Šulíka, Zuzanu Piussi, Ivanu Laučíkovú...
 
V čase „krízy“ sa dosť ťažko hľadajú financie na kultúru. Bohužiaľ. Vám sa to zrejme podarilo, festival sa koná. Chvalabohu. Vďaka komu? Čomu?
S financiami je to bieda, ale to hovorí každý, takže nejdem nariekať. Pravdou je, že my sa tak na osem mesiacov v roku meníme na podávateľov žiadostí o granty, plus zháňame partnerov. Následne štyri mesiace robíme to, čomu by sme sa najradšej venovali celý rok, príprave programu a produkčným drobnostiam spojeným s festivalom. Najštedrejšími donormi Barbakanu sú ministerstvo kultúry a Mesto Banská Bystrica, ale celkovo má Barbakan 2011 snáď aj viac ako päťdesiat partnerov. Ďakujeme im všetkým, bez nich by festival nebol!
 
Program tohtoročného Barbakanu je nesporne príťažlivý. Asi bude pre vás ťažké z neho niečo vybrať a ponúknuť ako tip pre ľudí, ktorí sa na festival chystajú. Skúste niečo z hudby aj z tej stovky filmov, ktoré počas festivalu uvediete.
Naozaj je ťažké vybrať. Keďže program zostavujem, stojím si za každým jedným účinkujúcim. Najradšej by som si išiel pozrieť každý film či kapelu, čo sa mi iste nepodarí. (Úsmev.) Z kapiel určite musíte vidieť Janski Beeats z Francúzska a Viedenčanov Clara Luzia. Domácich netreba predstavovať, tých väčšina z vás pozná, čiže podľa toho, čo máte radi. Čo sa týka filmu, prehliadka slovenského a fínskeho súčasného filmu je silná a adrenalínové maškrty tiež potešia. Filmová ponuka je veľmi bohatá. Diváci budú mať možnosť vidieť filmy, ktoré v bežnej kino distribúcii nenájdu, ako napríklad iránsky film Zbohom, Bagdad alebo indickú komédiu Peepli live ...
 
Predpokladám, že v súťaži krátkych filmov bude silná konkurencia.
Podľa zostavovateľa Petra Gašparíka je to najkvalitnejšia kolekcia v doterajšej histórii filmového Barbakanu. A aj najpočetnejšia.
 
Zaujímavá je aj filmová porota...
Medzinárodnú porotu tvoria slovenský dokumentarista Marcel Pázman, z Čiech Marek Dobeš, filmy ktorého hráme v sekcii Mladá krv, venovanej československým hororom. No a z krajiny tisícich jazier k nám zavítajú Joonas Rautanen a Veera Lehtola. Práve oni dvaja vlani získali Grand Prix festivalu Barbakan 2010 za film Orchester. Odvtedy si mailujeme, telefonujeme a vznikla z toho sekcia Fresh Finn a ich účasť v porote.
 
Takou akoby „predohrou“ Barbakanfestu 2011 bol Barbakan tour s banskobystrickou kapelou Plastic Swans, kapelou Panda Rules a premietaním filmov... Mienite týmto rozšíriť festival do ďalších miest Slovenska, ba aj zahraničia?
Festival sa už vlani konal v dvoch mestách, Banskej Bystrici a Banskej Štiavnici. Tak je tomu aj tento rok. Barbakan tour prebieha v troch krajinách, na Slovensku, v Česku a Rakúsku. Turné by malo dostať festival viac do povedomia ľudí. V rámci turné premietame víťazné festivalové filmy a k tomu koncerty kapiel, čo hrali, alebo idú hrať na festivale. Turné končí v decembri.
 
Barbakan je známy aj tým, že je „rozptýlený“ po meste. Kde všade sa s festivalom počas jeho diania môžeme stretnúť?
Tento rok sme v Klube 77, Akadémii umení, v Pamätníku SNP, Cult Clube a v Záhrade – Centrum nezávislej kultúry.
 
Ako sme už spomenuli, festival sa deje aj v Banskej Štiavnici. Na čo konkrétne sa môžu tešiť Štiavničania?
V Banskej Štiavnici premietneme z každej sekcie aspoň jeden film a v nedeľu víťazné filmy, ktoré len pár hodín predtým vyhlásime v Banskej Bystrici. O hudobnú časť programu sa postarajú Teapot a Vladimirska z Poľska.
 
A už tradičná otázka na záver – na čo sa najviac tešíte vy?
Na atmosféru, divákov, priateľov a nezabudnuteľné kultúrne zážitky...
 
Anna Gudzová
(www.barbakanfest.sk).

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Čerstvá úroda fínskeho a slovenského filmu (25. 10. 2011)
 Festival Barbakan - program festivalu (20. 10. 2011)
 Festival Barbakan - spustená akreditácia! (3. 10. 2011)
 Festival Barbakan: Battledžús a Teapot (30. 9. 2011)
 This is kevin vystúpi na multikultúrnom festivale Barbakan. (22. 9. 2011)
 Bystrické kapely na festivale Barbakan (16. 9. 2011)
 Barbakan 2009 otvorí film Všade dobre, prečo byť doma? (21. 9. 2009)
 Marekov Kubošov sen o šiestich hraných filmoch - Barbakan 2009 (31. 8. 2009)
 Multimediálny festival BARBAKAN 2009 opäť v uliciach Banskej Bystrice! (24. 8. 2009)
 Barbakan: Víkend plný filmu a hudby (2. 9. 2008)nasledujúci článok >>
Román Mosty nádeje priblíži osud židovského dievčaťa
<< predchádzajúci článok
Video: Nákupná horúčka Kaufland Malacky - Modrá Noc 26.10.2011/ 22:54h

Rozhovor: Stovka filmov, 14 kapiel, výstavy, skvelá atmosféra – to je Barbakan 2011 - diskusné fórum čitateľov

apartman.ajaj.sk *** ubytovanie Banská Štiavnica28.10. 22:40:37