24. januára 2010

Rozohrávač LeBron James vyučoval Duranta

Tímu basketbalistov Cleveland Cavaliers možno chýbajú dvaja kľúčoví rozohrávači a tretí sa ešte nedostal do tempa, ale vždy sa môžu spoľahnúť na kreatívne schopnosti ...

NEW YORK 24. januára (WEBNOVINY) - Tímu basketbalistov Cleveland Cavaliers možno chýbajú dvaja kľúčoví rozohrávači a tretí sa ešte nedostal do tempa, ale vždy sa môžu spoľahnúť na kreatívne schopnosti LeBrona Jamesa. Pôvodným povolaním krídelník v sobotňajšom domácom zápase NBA s Oklahoma City rozdal spoluhráčom 12 prihrávok do bodových pozícií a pridal k nim aj strelecký výkon večera v celej súťaži - 37 bodov. To všetko však mohlo vyjsť nazmar, keby 2,9 sekundy pred koncom nezblokoval strelu Kevina Duranta z dvojtaktu, ktorou hostia mohli vyrovnať stav na 98:98. Vzápätí na druhej strane Jeff Green fauloval Jamesa a domáci univerzál premenením oboch trestných hodov dal Cavaliers definitívu. Presný trojkový reparát Duranta so záverečným klaksónom už iba upravil výsledné skóre na 100:99 pre Cleveland. „Bola to otázka načasovania. Takéto zákroky treba perfektne načasovať. Skákali sme súčasne, ale on začal klesať o niečo skôr ako ja,“ vrátil sa k svojmu jedinému bloku v zápase James, ktorému chýbal jeden doskok k triple-double. Najužitočnejší hráč uplynulého ročníka NBA pritom celý zápas hľadal recept na obranu Duranta. Krídelník hostí zaznamenal 34 bodov, ale v kľúčovom okamihu rovnako ako v piatok proti Memphisu zlyhal a Thunder opäť doplatili na nezvládnutú koncovku. „Zorné pole som mal ako v tuneli. Pozeral som sa iba na kôš, neregistroval som, či je niekto za mnou. Čo mám na to povedať? Učím sa každý zápas. Mal som dobrý ťah, ale zblokoval ma. Proti Memphisu som netrafil trojku. Snáď to tam začne padať,“ komentoval súboj etablovanej a vychádzajúcej hviezdy NBA 21-ročný Durant.

V Charlotte privítal štvrtý tím tabuľky Juhovýchodnej divízie druhé Orlando a Magic potvrdili, že sa im v Time Warner Cable Arena darí. V sobotu si tu pripísali už tretí triumf v rade, hoci naň potrebovali nadstavených 5 minút (106:95). Bobcats patria k najpríjemnejším prekvapeniam sezóny, ale proti Orlandu ťahali za kratší koniec aj v treťom vzájomnom zápase základnej časti a Floridčania prerušili ich rekordnú sériu 9 domácich víťazstiev. Magic premrhali 16-bodový náskok z tretej štvrtiny a 1,2 sekundy pred koncom riadneho hracieho času dovolili vyrovnať Stephenovi Jacksonovi, keď predtým Vince Carter premenil iba jeden z dvoch trestných hodov. Práve takúto sprchu však zverenci trénera Stana Van Gundyho potrebovali. V predĺžení udržali súpera na troch bodoch a sami ich dali 13. „Uprednostnil by som víťazstvo po štyroch štvrtinách so zvládnutou koncovkou. Ale pri pohľade späť to je pre nás veľmi cenný výsledok. Prvý raz sme si zahrali predĺženie. Dostali sme druhú šancu a využili sme ju. Bolo to našich najlepších defenzívnych päť minút v sezóne,“ zmenil názor Van Gundy.

Predlžovať sa muselo aj v Denveri, kde James Posey nezariadil pre New Orleans tretie víťazstvo v rade spolu so záverečným klaksónom a Nuggets súperovi vrátili decembrovú prehru. Dvoma trojkami v extra 5-minútovke sa o to postaral Arron Afflalo, ktorý si vytvoril sezónne maximum 19 bodov a kariérne 5 trojok, k 30-bodovému štandardu sa vrátil superstrelec domácich Carmelo Anthony. V pacifickom súboji dvoch najofenzívnejších tímov NBA sa nekonala žiadna mimoriadna prestrelka. Pozíciu lídra súťaže v priemere bodov na duel potvrdil Phoenix víťazstvom nad druhým najviac skórujúcimi Golden State Warriors 112:103. Hostia doplatili na absenciu zraneného Montu Ellisa a skvelý výkon slovinského rozohrávača Dragana Dragiča v drese Suns, ktorý si 18 zo svojich 20 bodov odložil na štvrtú štvrtinu. Philadelphia v druhom zápase v rade profitovala z rošády v základnej zostave, do ktorej tréner Eddie Jordan zaradil krídelníka Eltona Branda a spolu s ním rozohrávača Jrua Holidaya. Na palubovke Indiany vyhrali 76-ers 107:97. Basketbalisti Utahu si schuti zastrieľali do koša najslabšieho tímu súťaže a zdolali New Jersey 116:83. Dobrými hostiteľmi neboli ani Miami a Millwaukee. Heat nedali Sacramentu ani len pomyslieť na jediné víťazstvo v sérii 6 zápasov na ihriskách súperov (115:84) a Bucks rozdrvili rovnako bezmocnú Minnesotu 127:94. Portland našiel v Detroite spôsob, ako sa vyrovnať so zranením kľúčového rozohrávača Brandona Roya a v bodovo najchudobnejšom zápase si poradil s Pistons 97:93. Prekvapenie sa zrodilo v Houstone, kde Rockets začali šesťzápasovú šnúru domácich duelov prehrou 97:104 s Chicagom.

Indiana - Philadelphia 97:107
Najviac bodov: Granger 22, A. J. Price 17, B. Rush 11 (12 doskokov) - Brand 23, T. Young 22 (10 doskokov), Iverson 17, štvrtiny: 29:27, 21:30, 23:29, 24:21, 16 074 divákov

Utah - New Jersey 116:83
Najviac bodov: Boozer 22, Okur (11 doskokov) a Millsap po 20 - Ji 16, B. Lopez 14, T. Williams 13, štvrtiny: 34:21, 26:21, 34:21, 22:20, 19 911 divákov

Houston - Chicago 97:104
Najviac bodov: Landry 22, Scola a Brooks po 20 - B. Miller 25, Rose 20, T. Gibson 16 (14 doskokov), štvrtiny: 21:32, 31:32, 23:16, 22:24, 18 119 divákov

Charlotte - Orlando 95:106 po predĺžení
Najviac bodov: Augustin 22, S. Jackson 15, Felton 14 - V. Carter a J. Nelson po 21, R. Lewis 18, štvrtiny: 21:24, 24:25, 14:20, 33:23 - 3:14, 19 277 divákov

Phoenix - Golden State 112:103
Najviac bodov: Nash 23, Dragič 20, R. Lopez 16 - Maggette 27, S. Curry 25, Tolliver 19 (11 doskokov), štvrtiny: 25:28, 30:32, 24:20, 33:23, 17 792 divákov

Miami - Sacramento 115:84
Najviac bodov: Wade 27, Beasley 21 (13 doskokov), Haslem 14 - Evans 15, S. Hawes 14, Casspi 13, štvrtiny: 33:25, 32:20, 24:16, 26:23, 18 521 divákov

Milwaukee - Minnesota 127:94
Najviac bodov: Delfino 24, Jennings (13 asistencií) a H. Warrick po 18 - Flynn 20, C. Brewer 18, Love 17, štvrtiny: 32:23, 23:22, 30:22, 42:27, 17 742 divákov

Detroit - Portland 93:97
Najviac bodov: Hamilton 25, Stuckey 20, Villanueva 17 - Webster 28, Aldridge 21, Fernández 19, štvrtiny: 21:32, 21:24, 27:18, 24:23, 19 114 divákov

Denver - New Orleans 116:110 po predĺžení
Najviac bodov: Anthony 30 (11 doskokov), Kenyon Martin (14 doskokov) a Billups po 20 - Paul 26 (10 asistencií), Songaila 20, Okafor (10 doskokov) a Stojakovič po 16, štvrtiny: 32:33, 21:21, 26:24, 22:23 - 15:9, 19 807 divákov

Cleveland - Oklahoma City 100:99
Najviac bodov: James 37 (12 asistencií), S. O´Neal 22, D. Gibson 13 - Durant 34 (10 doskokov), Westbrook 23, Green 11, štvrtiny: 26:23, 30:20, 21:35, 23:21, 20 562 divákov