24hod.sk    Šport    MS v hokeji 2008

18. mája 2008

Rusi s prvým titulom po 15 rokoch

Hokejisti Ruska vybojovali prvýkrát od roku 1993 titul majstrov sveta a po 24. zlatej medaile sa vyrovnali v počte titulov svojmu nedeľňajšiemu finálovému súperovi z Kanady. Rusi v dramatickom a ...

QUÉBEC CITY 18. mája (WEBNOVINY) - Hokejisti Ruska vybojovali prvýkrát od roku 1993 titul majstrov sveta a po 24. zlatej medaile sa vyrovnali v počte titulov svojmu nedeľňajšiemu finálovému súperovi z Kanady. Rusi v dramatickom a zaujímavom finále 72. svetového šampionátu v Québec City zdolali domáce "javorové listy" 5:4 po predĺžení a po 15 rokoch sa konečne dočkali cenného víťazstva. Kanaďanom sa nepodarilo prerušiť tradíciu, ktorá sa na svetovom fóre ťahá od roku 1986. Domáci tím odvtedy šampionát nikdy nevyhral. Rusi v prvej polovici dramatického súboja, hraného vo vysokom tempe, s nasadením a s množstvom šancí na oboch stranách, doplácali na nedisciplinovanosť. Nezlomil ich však nepriaznivý stav ani čiastočná nepriazeň rozhodcov a veľkou vôľou a odhodlaním otočili výsledok. Kanada si vybojovala svoju 45. medailu v histórii MS. Zostáva na 24 zlatých, no k tomu pridala aktuálne 12. striebro. Zborná mala lepší vstup do finále 72. MS. Skóre otvoril už po 83 sekundách hry Alexander Siomin. Kanaďania potom súpera zatlačili do defenzívy a dvakrát obranca Brent Burns a raz Chris Kunitz otočili výsledok na 3:1. Siomin síce v úvode druhej dvadsaťminútovky skorigoval na 2:3 z pohľadu Rusov, no topkanonier Dany Heatley vrátil v polovici stretnutia "javovorým listom" opäť dvojgólový náskok. Ruskému tímu sa vďaka heroickému výkonu v tretej tretine podarilo gólmi Alexeja Tereščenka a Iľju Kovaľčuka vyrovnať a vynútili si predĺženie, v ktorom v presilovke rozhodol druhým gólom v zápase opäť Kovaľčuk. Finále (Québec City): Kanada - Rusko 4:5 po predĺžení (3:1, 1:1, 0:2 - 0:1) Góly: 4. Burns (D. Roy, Green), 10. Kunitz, 15. Burns (St. Louis, Heatley), 30. Heatley (Getzlaf) - 2. Siomin (Ovečkin, S. Fiodorov), 22. Siomin (Kornejev, A. Markov), 49. Tereščenko (Siomin, Ťutin), 55. Kovaľčuk (Proškin, Radulov), 63. Kovaľčuk (S. Fiodorov, Ovečkin) Vylúčení: 4:6 na na 2 min, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lärking, Vinnerborg (obaja Švéd.) - Feola (USA), Fonselius (Fin.), 13 339 divákov Zostavy: Kanada: Ward - Staios, Jovanovski, Bouwmeester, Hamhuis, Burns, Keith, Green - Heatley, Getzlaf, Nash - St. Louis, E. Staal, Kunitz - D. Roy, Toews, Doan - Sharp, Spezza, Chimera - Mayers Rusko: Nabokov - Nikulin, A. Markov, Kornejev, Grebeškov, Proškin, Ťutin, D. Markov, Kalinin - Morozov, Zinovjev, Kovaľčuk - Siomin, S. Fiodorov, Ovečkin - Sušinskij, Gorovikov, Zaripov - Afinogenov, Tereščenko, Radulov Rusko vstúpilo do zápasu lepšie. V 2. min naviazal na seba Fiodorov dvoch hráčov, Ovečkin spoza bránky našiel nepokrytého Siomina, ktorý otvoril skóre zápasu. Kanaďania nastúpili na súboj dobre namotivovaní, inkasovaný gól ich ešte viac nabudil a zatlačili Rusov pred Nabokova. Pomohla im k tomu aj presilová hra, počas ktorej predviedli pred ruskou bránkou doslova kanonádu. Dočkali sa až po jej skončení, Burns si vyčkal na vhodný okamih a trafil spoza modrej presne k pravej žŕdke - 1:1. Nabokov cez húštinu tiel prakticky nič nevidel a prvýkrát vo vyraďovacej fáze šampionátu inkasoval. Kanaďania pokračovali v nápore, ruskí obrancovia na rýchlych útočníkov nestačili a Nabokov svoj tím musel niekoľkokrát zachraňovať pred pohromou. V 7. min po akcii St. Louisa mu pomohla aj žŕdka. V polovici tretiny prepadol v strednom pásme Sušinskij a Kunitz prestrelil v nájazde Nabokova - 2:1. Rusi doplácali na vylúčenia, ktorými podporovali kanadský tlak. Navyše kazili prihrávky a pri prechode do útoku boli bezmocní. V 15. min hrali "javorové listy" dokonca presilovku piatich proti trom, ktorú po 28 sekundách využili. Odrazený puk sa dostal k Burnsovi, ktorý ho prepasíroval medzi betóny ruského brankára - 3:1. Tréner Bykov si zobral oddychový čas, po ktorom sa jeho tím trocha upokojil. Rusko vstúpilo lepšie aj do druhej dvadsaťminútovky. V 22. min pri presilovke sa od zadného mantinelu odrazený puk dostal k Siominovi a jeho volej z ľavej strany skončil v sieti. Vyrovnať mohol Ovečkin, v nájazde tiesnený Bouwmeesterom neuspel. V 30. min dostal od Getzlafa prihrávku priamo na miesto na vhadzovanie v ľavom kruhu Heatley a nechytateľne z voleja rozvlnil štvrtýkrát sieť. Útočník Ottawy svojím 20. bodom na šampionáte vyrovnal rekord súčasného generálneho manažéra domáceho tímu Steva Yzermana v počte kanadských bodov na jednom turnaji. V 33. min spálil veľkú tutovku pred Wardom Zinovjev. Hra bola vyrovnaná, v tempe sa prelievala z jednej strany na druhú, vzruch bol pred oboma bránkami. Rusi mali čistejšie šance, po góle volala najmä Markovova dorážka Kovaľčukovej strely, ktorá preletela popred opustenú kanadskú bránku. Zborná aj v tretej dvadsaťminútovke pokračovala v dobýjaní kanadských hradieb, strelecky aktívny bol najmä Kovaľčuk. Kanaďania podnikali rýchle výpady, gól na hokejke mal Toews, ale zblízka nedal. Úsilie Rusov prinieslo ovocie v 49. min, keď sa už zdalo, že z platonického tlaku nič nevyťažia, Tereščenko švihom spomedzi kruhov z dorážky poslal puk do siete - 4:3. Rusi sa neustále tlačili dopredu, no Ovečkin v dobrej príležitosti neuspel. Kanaďania postavili pred Wardom účelnú hradbu a rýchlo odpaľovali puk preč zo svojej tretiny. Agilný Kovaľčuk sa napokon predsa len dočkal, v 55. min trafil zápästím z ľavého kruhu medzi betóny kanadského gólmana a vyrovnal. Drámu rozhodlo až predĺženie, v 62. min išiel za vyhodenie puku z obranného pásma na trestnú lavicu Nash a tréner Bykov poslal na ľad ofenzívnu silu Ovečkin, Kovaľčuk, Siomin a Fiodorov. Po 47 sekundách presilovej hry rozhodol tvrdou strelou Kovaľčuk o prvom ruskom titule po 15 rokoch. SITA