24hod.sk    Šport    ME vo futbale 2008

18. júna 2008

Rusi si výhrou nad Švédskom zabezpečili postup

Reprezentácia Ruska zvíťazila v dôležitom stredajšom súboji v základnej D-skupine na XIII. majstrovstvách Európy vo futbale v Rakúsku a Švajčiarsku nad výberom Švédska 2:0 (1:0) a vybojovala si ...

INNSBRUCK 18. júna (WEBNOVINY) - Reprezentácia Ruska zvíťazila v dôležitom stredajšom súboji v základnej D-skupine na XIII. majstrovstvách Európy vo futbale v Rakúsku a Švajčiarsku nad výberom Švédska 2:0 (1:0) a vybojovala si postup do štvrťfinále kontinentálneho šampionátu.Priamy súboj o miestenku medzi osmičku najlepších tímov Európy zvládli Rusi v Innsbrucku oveľa lepšie ako ich súper - počas celého duelu boli presvedčivejším tímom. Drvivý tlak v prvom polčase korunovala "zborná" gólom Pavľučenka v 24. min. Keď v úvode druhého dejstva upravil agilný Andrej Aršavin už na rozdiel dvoch gólov, bolo o postupujúcom prakticky rozhodnuté. V závere duelu si Rusi ustrážili dvojgólové víťazstvo umnou hrou v obrane a viackrát pohrozili v prečísleniach do otvorenej defenzívy. Jedným z najlepších hráčov na štadióne Tivoli Neu bol špílmacher Rusov Aršavin, ktorý sa na tohtoročných ME predstavil po prvý raz. V súbojoch s Gréckom a Španielskom totiž pykal za červenú kartu ešte z kvalifikačného duelu s Androrrou. Rusko o postup medzi štyri najlepšie mužstvá Európy zabojuje v sobotu 21. júla v bazilejskom St. Jakob Parku v meraní síl s Holandskom. Zverenci trénera Guusa Hiddinka sa v štvrťfinále ME predstavia premiérovo od roku 1988, keď vtedy ešte pod hlavičkou ZSSR získali strieborné medaily. Naopak, Švédom sa nepodarilo ani len zopakovať výsledok z ostatných majstrovstiev starého kontinentu: pred štyrmi rokmi boli vyradení vo štvrťfinále Holandskom v jedenástkovej rozstrelovej dráme. Rusko - Švédsko 2:0 (1:0) Góly: 24. Pavľučenko, 50. Aršavin, ŽK: 57. Semak, 65. Aršavin, 76. Kolodin - 10. Isaksson, 49. Elmander, rozhodovali: De Bleeckere - Hermans, Verstraeten (všetci Belg.), 30 772 divákov (vypredané) Oba kolektívy opatrne. Prvú vážnejšiu šancu si v 10. min vypracovali Švédi, ale Akinfejev si s hlavičkou Ibrahimoviča po priamom kope A. Svenssona bez väčších problémov poradil. Na druhej strane sa pokúšal Isakssona z diaľky prekvapiť Kolodin, no jeho pokus ruskú svätyňu minul. Približne z rovnakej vzdialenosti s podobným úspechom mieril aj Elmander. Po štvrťhodine hry začali Rusi s mohutnou ofenzívou, v niektorých momentoch sa v útoku ocitla aj pätica zverencov trénera Hiddinka, ale tri pokusy Aršavina a aj strely Zyrjanova a Žirkova sieť za Isakssonom nerozvlnili. Ujala sa až akcia Aňukova, ktorý vnikol do pokutového územia Švédov, našiel voľného Pavľučenka a ten z dvanástich metrov otvoril gólový účet stretnutia - 1:0. Zaskočení severania mohli o tri minúty vyrovnať, ale hlavička H. Larssona po priamom kope M. Nilssona len zhora pohladila brvno súperovej bránky. Rusko aj naďalej pokračovalo v mohutnom nápore, Švédi sa spod tlaku nedokázali vymaniť a len málokedy sa dostali na polovicu súpera. Najmä duo Zenitu Petrohrad Aňukov - Aršavin privádzalo súpera do zúfalstva. V 36. mohol Pavľučenko upraviť na 2:0, ale jeho pokus z trinástich metrov opečiatkoval brvno Isakssonovej bránky. Vyrovnaním „smrdela“ akcia Ibrahimoviča s Ljungbergom, ten však vo svojom 75. reprezentačnom zápase v mikrosúboji s Akinfejevom neuspel. Druhého gólu sa diváci dočkali päť minút po polčasovej prestávke. Strelili ho opäť ruskí futbalisti, ktorým vyšiel bleskový protiútok. Lopta sa po osi Žirkov - Semšov dostala až k aktívnemu Aršavinovi a približne z jedenástich metrov nedal Isakssonovi šancu. Rusi vedomí si dvojgólového náskoku sa následne stiahli a dovolili súperovi dostať sa na dostrel Akinfejevovej bránky, ale pokusy H. Larssona, Mellberga, a A. Svenssona do vienka „gólové korenie“ nedostali. Hráči „zbornej“ pozorne bránili, do zakončenia sa dostávali iba sporadicky, ale v ofenzíve na tom boli rovnako aj zverenci Larsa Lagerbäcka. Desať minút pred koncom duelu sa švédska bránka triasla opäť, keď štyridsaťmetrové sólo zakončil Zyrjanov strelou do žrde. Následne sa v príležitosti ocitol Pavľučenko, ale tretí gól na šampionáte kanonier Spartaka Moskva nepridal. V nadstavenom čase sa v dobrej šanci nepresadil Zyrjanov, Švédi už nemali dostatok síl ani schopností vyrovnať, ba ani prehru skorigovať a so šampionátom sa lúčia. SITA