24hod.sk    Šport    ME vo futbale 2008

18. júna 2008

Španieli zdolali obhajcov titulu 2:1

Futbalisti Španielska potvrdili svoju doterajšiu suverenitu na XIII. majstrovstvách Európy v Rakúsku a Švajčiarsku (7. - 29. júna 2008), keď dokázali naplno bodovať aj vo svojom treťom vystúpení v ...

SALZBURG 18. júna (WEBNOVINY) - Futbalisti Španielska potvrdili svoju doterajšiu suverenitu na XIII. majstrovstvách Európy v Rakúsku a Švajčiarsku (7. - 29. júna 2008), keď dokázali naplno bodovať aj vo svojom treťom vystúpení v základnej D-skupine. Zverenci najstaršieho trénera na turnaji Lusia Aragonesa (69) zdolali v stredu večer na štadióne v Salzburgu tím ešte stále úradujúcich kontinentálnych šampiónov z Grécka 2:1 (0:1). Na gól Charisteasa v prvom dejstve dokázal odpovedať po hodine hry De La Red a víťazstvo "Červenej fúrie" zabezpečil v 88. min najlepší kanonier Primera División Daniel Güiza z Realu Mallorca. Španieli tak bez zaváhania postúpili do štvrťfinále, v ktorom nastúpia v nedeľu 22. júna o 20.45 h vo Viedni proti Taliansku. Pre Grékov zostali iba oči pre plač, keďže domov odchádzajú bez bodového zisku a iba s jediným streleným gólom. Grécko - Španielsko 1:2 (1:0) Góly: 43. Charisteas - 61. De La Red, 88. Güiza, ŽK: 35. Karagounis, 72. Basinas, 90.+ Vyntra - 42. Güiza, 45. Arbeloa, rozhodovali: Webb - Cann, Mullarkey (všetci Angl.), hralo sa v Salzburgu, 31 063 divákov (vypredané) Výsledok stredajšieho duelu D-skupiny na štadióne v Salzburgu už nemohol nič zmeniť na postupe Španielska z prvého miesta do štvrťfinále ako i poslednej 4. priečke Grécka a predčasnom odchode aktuálnych majstrov Európy domov už po účinkovaní v eliminačných bojoch. Na začiatku zápasu neprekvapilo, že tréner „La Furia Roja“ Luis Aragones nechal sedieť na lavičke prakticky celú základnú zostavu, svoje opory na čele s Villom a Torresom šetril a zo „stabilných“ hráčov sa predstavil iba stredopoliar Iniesta. Napriek tejto skutočnosti mali Španieli viac loptu na kopačkách, v strede poľa kombinovali, ale chýbalo presnejšie zakončenie. Gréci hrozili najmä zo štandardiek, po jednej z nich sa nepresadil stopér Dellas. V 24. min vystrašil kapitán Xabi Alonso z polovice ihriska vpredu stojaceho lúčiaceho sa veterána Nikopolidisa, ale gól z toho nebol. Na druhej strane si Charisteas pekne zakryl loptu, Katsouranis však netrafil. Španieli to potom skúšali opäť z diaľky, Xabi Alonso, De La Red i jediný vysunutý hrot Güiza nemierili presne. Dve minúty pred polčasovou prestávkou sa Gréci po prvý raz na ME 2008 dočkali gólového úspechu. Na center Karagounisa si nabehol Charisteas a nikým neobsadený prudkou hlavičkou prekonal Reinu - 1:0. Zvýšená aktivita futbalistov z Pyrenejského polostrova po zmene strán priniesla najskôr „iba“ žrď po ďalekonosnej strele Xabiho Alonsa, v 61. min však už prišlo zaslúžené vyrovnanie. Fabregas našiel prihrávkou Güizu, ten priťukol hlavou De La Redovi a stredopoliar madridského Getafe svojím prvým gólom v najcennejšom drese potešil svojich fanúšikov – 1:1. Na jeho strelu si síce Nikopolidis siahol, no lopta skončila v jeho sieti. Na nerozhodnom výsledku chcel hneď vzápätí niečo zmeniť Charisteas, z uhla však opečiatkoval len vzdialenejšiu žrď Reinovej svätyne. Desať minút pred koncom zápasu nepremenil tutovku Amanatidis, a tak prišiel pre „Helénov“ v závere stretnutia trest. V 88. min mal na pravej strane veľa priestoru Sergio García a po jeho prihrávke hlavičkoval Güiza do Nikopolidisovej bránky – 1:2. Španieli tak rovnako ako Holanďania a Chorváti nestratili na záverečnom turnaji ME ani bodík a zaslúžene postúpili do štvrťfinále. SITA