Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

09. januára 2007

Rusko a Bielorusko rokujú o dodávkach ropy pre EurópuRokovania medzi Ruskom a Bieloruskom o dodávkach ropy pre Európsku úniu sa začali v utorok v Moskve. Za ruskú stranu ich vedie minister hospodárskeho rozvoja German Gref a Bielorusko zastupuje ...Zdieľať

BRATISLAVA 9. januára (WEBNOVINY) - Rokovania medzi Ruskom a Bieloruskom o dodávkach ropy pre Európsku úniu sa začali v utorok v Moskve. Za ruskú stranu ich vedie minister hospodárskeho rozvoja German Gref a Bielorusko zastupuje podpredseda vlády Andrej Kobjakov, uviedla ruská agentúra Interfax. Ruský prezident Vladimir Putin predtým vyzval na rokovania a vyhlásil, že v dôsledku sporov s Minskom nesmú utrpieť záujmy európskych odberateľov. Rozhodnutie Moskvy zastaviť dodávky ropy cez Bielorusko v mene predsedajúcej krajiny Európskej únie odsúdila nemecká kancelárka Angela Merkelová a podporil ju aj predseda Európskej komisie José Manuel Barroso.

Dodávky ruskej ropy cez ropovod Družba sa prerušili už v nedeľu do Poľska a Nemecka. V pondelok večer Rusko zastavilo aj dodávky na Slovensko, do Maďarska a do Českej republiky. Dôvodom pre tento radikálny krok bolo údajné nelegálne odčerpávanie ropy v Bielorusku v dôsledku obchodného sporu medzi oboma krajinami.

Obe krajiny sa navzájom obviňujú z vyprovokovania kritickej situácie. Bielorusko minulý týždeň uvalilo na ruskú ropu tranzitnú daň, ktorú Moskva označila za nelegálnu. Vzápätí Rusko ustanovilo vysoké clá na dovoz ropy do Bieloruska. Podľa Moskvy Bielorusko cez víkend nelegálne odčerpalo z ropovodu Družba 79 tisíc ton ropy smerujúcej do európskych krajín.

Ropovod Družba patrí medzi najvýznamnejšie na svete z hľadiska dĺžky a kapacity. Spoločnosť Transnefť, ruský monopolný prevádzkovateľ ropovodov, v pondelok informovala, že Bielorusko nelegálne odoberalo ropu, ktorú Rusko prepravuje do západnej Európy cez ropovod Družba, a preto zastavilo dodávky. Ropovod Družba sa v Bielorusku delí na dve vetvy, a to na severnú, ktorá ide cez Poľsko do Nemecka, a južnú vedúcu cez Ukrajinu a Slovensko do ČR.

Európska únia v utorok kritizovala zastavenie dodávok ruskej ropy, ktorá do Európy prichádza cez Bielorusko. Zablokovanie dodávok surovín zo strany dodávateľských alebo tranzitných krajín je bez predchádzajúcich konzultácií neakceptovateľné, zhodli sa predseda Európskej komisie José Manuel Barroso a zástupkyňa predsedajúcej krajiny EÚ, nemecká kancelárka Angela Merkelová.

"Je neakceptovateľné, aby takéto konanie nesprevádzali žiadne konzultácie," povedala Merkelová po stretnutí s Barrosom. "Naším ruským partnerom, ale aj Bielorusku určite oznámime, že takéto konzultácie sú minimom, keď sa vyskytnú problémy," dodala nemecká kancelárka.

Ruský prezident Vladimir Putin v utorok prisľúbil, že jeho vláda urobí všetko preto, aby spor o prepravu ropy cez Bielorusko nepoškodil záujmy európskych odberateľov. Na zasadnutí vlády vyhlásil, že je potrebné rokovať s bieloruskými partnermi a "urobiť všetko pre zabezpečenie záujmov západných odberateľov". Ruský prezident predtým vyhlásil, že vzhľadom na zastavenie prevádzky na ropovode Družba bude možno v Rusku potrebné obmedziť ťažbu ropy.

SITA/AFP/AP


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Bielorusi prišli do Moskvy rokovať o rope (9. 1. 2007)
 Dodávky ropy sú na Slovensko stále pozastavené (9. 1. 2007)
 Podľa Fica sme schopní zvládnuť výpadok ropy bez ťažkostí (9. 1. 2007)
 Slovnaft požiadal vládu o zápožičku ropy zo SŠHR (9. 1. 2007)
 V spore o ropu nesmú utrpieť európski odberatelia, tvrdí Putin (9. 1. 2007)nasledujúci článok >>
Rokovania Ruska a Bieloruska skončili bez výsledku
<< predchádzajúci článok
V spore o ropu nesmú utrpieť európski odberatelia, tvrdí Putin