Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

30. marca 2023

Rusko chce získať od Severnej Kórey zbrane výmenou za potraviny, tvrdí Biely domBiely dom vo štvrtok vyhlásil, že existujú dôkazy o snahe Ruska získať od Severnej Kórey zbrane pre svoju vojnu na Ukrajine výmenou za potraviny a ďalšie komodity. Informuje o tom agentúra AP s ...Zdieľať
john kirby 676x451 30.3.2023 (SITA.sk) - Biely dom vo štvrtok vyhlásil, že existujú dôkazy o snahe Ruska získať od Severnej Kórey zbrane pre svoju vojnu na Ukrajine výmenou za potraviny a ďalšie komodity.


Informuje o tom agentúra AP s odvolaním sa na hovorcu americkej Rady pre národnú bezpečnosť Johna Kirbyho. Ide o najnovšie obvinenie, že Rusko, zúfalo túžiace po zbraniach a obmedzené sankciami a kontrolami vývozu, sa obracia na spriatelené krajiny, aby mu pomohli pokračovať vo vojne.

Za muníciu potraviny


Kirby uviedol, že súčasťou dohody je, že Rusko získa viac ako dve desiatky druhov severokórejských zbraní a munície. Tiež chce podľa neho poslať do Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR) delegáciu a ponúka jej potraviny výmenou za muníciu.

Odborníci predpokladajú, že súčasná situácia s potravinami v KĽDR je najhoršia, aká bola za 11-ročnej vlády jej vodcu Kim Čong-una. Tvrdia však, že nevidia žiadne známky hroziaceho hladomoru alebo masových úmrtí. Kim sa tento mesiac zaviazal k posilneniu štátnej kontroly nad poľnohospodárstvom a podniknutiu množstva ďalších krokov na zvýšenie produkcie obilia.

Zverejnenie ruských snáh o získanie zbraní zo Severnej Kórey je len posledným príkladom toho, ako administratíva amerického prezidenta Joea Bidena uvoľnila obmedzenia týkajúce sa zistení spravodajských služieb a zverejnila ich v priebehu vojny na Ukrajine.

Zistenia tajných služieb zverejňujú zámerne


Už skôr odtajnila spravodajské informácie, aby predložila dôkazy o tom, že Irán počas leta predal Rusku stovky útočných bezpilotných lietadiel a že súkromná ruská vojenská spoločnosť Vagnerova skupina prevzala dodávky zbraní zo Severnej Kórey, aby pomohla posilniť svoje sily, keď bojujú po boku ruských vojsk na Ukrajine.

Administratíva uviedla, že sa snaží šíriť zistenia tajných služieb, aby spojenci a verejnosť mali jasný pohľad na úmysly Moskvy a ruský prezident Vladimir Putin si dvakrát rozmyslel svoje činy.

Americké ministerstvo financií skôr počas štvrtka informovalo, že uvalilo sankcie na slovenského občana za to, že sa pokúsil sprostredkovať predaj viac ako dvoch desiatok druhov severokórejských zbraní a munície Rusku.


Zdroj: SITA.sk - Rusko chce získať od Severnej Kórey zbrane výmenou za potraviny, tvrdí Biely dom © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Spojené štáty uvalili sankcie na Slováka, ktorý chcel sprostredkovať severokórejské zbrane Rusku (30. 3. 2023)
 Rusko vyhlásilo Maďarsko za nepriateľskú krajinu, už je na zozname (30. 3. 2023)
 Rusko sa ujme predsedníctva v Bezpečnostnej rade OSN, Kuleba to označil za „zlý vtip“ (30. 3. 2023)
 Rusko zadržalo amerického reportéra z podozrenia na špionáž, pri odsúdení mu hrozí 20 rokov väzenia (30. 3. 2023)
 Chorvátsko plánuje Ukrajine dodať vrtuľníky Mi-8 a pomôcť s odmínovaním (30. 3. 2023)
 Ukrajinci plánujú jarnú protiofenzívu v niekoľkých oblastiach, nasadiť by už mali aj nemecké tanky Leopard (30. 3. 2023)
 Slovensko podporuje Ukrajinu a bude jej pomáhať pri obrane proti ruskej agresii, uzniesol sa parlament (29. 3. 2023)
 Ruské posily mali hromadnú nehodu na Krymskom moste, príliš ssa ponáhľali (29. 3. 2023)
 Stíhačky MiG-29 už chránia oblohu nad Charkovom, uviedla Kondratjuková v slovenskom parlamente (29. 3. 2023)
 Zelenskyj naznačil scenár následkov, ak ukrajinská armáda príde o Bachmut (29. 3. 2023)nasledujúci článok >>
Von der Leyenová vyzvala na opatrnosť pri obchode s Čínou
<< predchádzajúci článok
Von der Leyenová vyzvala na opatrnosť pri obchode s Čínou. Nechce, až sa citlivé technológie dostanú do rúk Pekingu