Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

20. októbra 2009

Rusko nedodržiava prímerie s GruzínskomNámestník amerického ministra obrany Alexander Vershbow v utorok uviedol, že Rusko nedodržiava podmienky prímeria, ktoré ukončili vojnu s Gruzínskom v auguste 2008. Podľa neho Washington trvá na ...Zdieľať
TBILISI 20. októbra (WEBNOVINY) - Námestník amerického ministra obrany Alexander Vershbow v utorok uviedol, že Rusko nedodržiava podmienky prímeria, ktoré ukončili vojnu s Gruzínskom v auguste 2008. Podľa neho Washington trvá na vyslaní medzinárodných pozorovateľov do Ruskom kontrolovaných oblastí. "Sme znepokojení neochotou Ruska plne dodržiavať podmienky mierovej zmluvy," povedal Vershbow po stretnutí s predstaviteľmi Gruzínska.


Dva gruzínske regióny Južné Osetsko a Abcházsko sa odtrhli počas augustovej vojny a teraz sa v nich nachádzajú tisíce ruských vojakov, ktorí počas vojny okupovali veľké oblasti v Gruzínsku a pred stiahnutím sa zničili časť gruzínskej armády.

Rusko uznalo samostatnosť oboch regiónov a tvrdí, že ich nezávislosť "nahradila podmienky prímeria vyjednané Európskou úniou, podľa ktorých sa vojská majú stiahnuť na predvojnové pozície a medzinárodní pozorovatelia môžu vstúpiť do bývalej zóny konfliktu. Pozorovatelia EÚ sa nachádzajú v Gruzínsku, no nie v odštiepeneckých regiónoch, ktorých nezávislosť okrem Ruska uznali len Nikaragua a Venezuela.

Od skončenia vojny sa Rusko sťažuje na vojenskú pomoc USA Gruzínsku. Moskva tiež rázne protestuje proti vstupu Gruzínska do NATO.

SITA/AP

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Prokuratúra chce pre Mikuláša Č. doživotie
<< predchádzajúci článok
Mimovládky poslancom ukážu, na čo ide rozvojová pomoc