Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. októbra 2012

Rusko opäť ovládnu voľby, tentokrát gubernátorovObyvatelia piatich ruských samosprávnych oblastí majú po siedmich rokoch opätovne možnosť zvoliť si gubernátorov, ktorých priamu voľbu v roku 2004 zrušil a ich menovanie prevzal prezident Vladimir ...Zdieľať
rusko MOSKVA 14. októbra (WEBNOVINY) - Obyvatelia piatich ruských samosprávnych oblastí majú po siedmich rokoch opätovne možnosť zvoliť si gubernátorov, ktorých priamu voľbu v roku 2004 zrušil a ich menovanie prevzal prezident Vladimir Putin.


Urobil tak po rukojemníckej dráme v Beslane v deklarovanej snahe dostať pod kontrolu extrémistov a organizovaný zločin.

Znovuzavedenie gubernátorských volieb si v rámci zimných protestov po sporných decembrových parlamentných voľbách vynútili demonštranti. Ich hlasy tesne pred odchodom z funkcie vyslyšal vtedajší prezident Dmitrij Medvedev.

Rusi si v nedeľu okrem piatich gubernátorov zvolia aj predstaviteľov miestnych zastupiteľstiev či primátorov veľkých miest, no s výnimkou Moskvy a Petrohradu.

Očakáva sa, že prvé voľby od marcového návratu Putina do prezidentského kresla prinesú víťazstvo kandidátov jeho strany Jednotné Rusko, ktorá si tak zachová svoj vplyv aj na dianie na lokálnej úrovni. V Rusku sa v nedeľu volí v 78 z 83 federálnych subjektov, v ktorých je otvorených takmer 27-tisíc volebných miestností. Svoje právo môže využiť viac ako 22 miliónov voličov.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Licenčná rada mení zostavu, odchádza až tretina členov
<< predchádzajúci článok
Štát už dane nezvýši, uistil štátny tajomník Pellegrini

Rusko opäť ovládnu voľby, tentokrát gubernátorov - diskusné fórum čitateľov