01. septembra 2009

Rybáriková aj Hantuchová sú v 2. kole na US Open v NY

Obe slovenské tenistky Magdaléna Rybáriková aj Daniela Hantuchová si vybojovali postup do 2. kola dvojhry na štvrtom grandslamovom turnaji sezóny US Open v New Yorku (celková dotácia 21,664 milióna USD, ...

NEW YORK 1. septembra (WEBNOVINY) - Obe slovenské tenistky Magdaléna Rybáriková aj Daniela Hantuchová si vybojovali postup do 2. kola dvojhry na štvrtom grandslamovom turnaji sezóny US Open v New Yorku (celková dotácia 21,664 milióna USD, tvrdý povrch DecoTurf II vonku). A obe potrebovali na postup tri sety.

Rybáriková potvrdila v súboji s kanadskou kvalifikantkou Valérie Tétreaultovou úlohu favoritky a zdolala ju v troch setoch za 96 minút 6:3, 4:6, 6:1. Zverenkyňa trénera Mojmíra Mihala Rybáriková účinkuje v hlavnej súťaži vo Flushing Meadows po druhý raz. Vlaňajší postup do 3. kola je pre ňu zároveň doterajším grandslamovým singlovým maximom. Tétreaultová debutovala vo "veľkom pavúku" na grandslamovom podujatí, ale spomedzi účastníčok 1. kola dvojhry jej patrilo lichotivé 4. miesto v porovnaní najväčších skokov v rebríčku oproti vlaňajšku. Pred rokom bola v singlovom hodnotení WTA Tour až na 624. mieste, teraz figuruje na 161. priečke.

"Súperka bola nepríjemná, ale to som vlastne čakala, lebo prešla cez náročnú kvalifikáciu. V prvom sete som dominovala, lebo som hrala svoju hru. V tom druhom som nehrala dostatočne agresívne, súperka dobre servovala a nejako som ten set stratila. Možno som ju aj podcenila. V treťom sete som však Kanaďanku rýchlo brejkla a potom som už v podstate dominovala," hodnotila úspešný duel M. Rybáriková pre agentúru SITA. Súperkou 20-ročnej Slovenky (46. v rebríčku WTA Tour) v 2. kole bude ďalšia hráčka z kvalifikácie Čchang Kchai-čchen z Taiwanu. Iba 18-ročná tenistka vyradila v 1. kole favorizovanú Estónku Kaiu Kanepiovú, no v rebríčku jej patrí až 212. pozícia. "Budem sa musieť veľmi dobre pripraviť. Taiwančanka porazila dvadsiatu piatu nasadenú Kanepiovú, a to znamená, že bude veľmi nepríjemná. Príde mi teraz vhod deň voľna, ktorý mi tak trochu chýbal po príchode do New Yorku. Budem regenerovať a pripravovať sa na 2. kolo," dodala M. Rybáriková.

Po Rybárikovej postúpila do 2. kola dvojhry v New Yorku aj skúsenejšia Daniela Hantuchová. Nasadená dvadsaťdvojka podujatia na "betóne" vo Flushing Meadows zdolala vo svojom vstupnom súboji Američanku Meghann Shaughnessyovú za 113 minút 6:2, 4:6, 6:1. Hantuchová prerušila sériu dvoch newyorských rozlúčok už v 1. kole. Jej miestnym maximom vo dvojhre je štvrťfinále z roku 2002, pričom aktuálny štart je pre ňu desiaty medzi seniorkami a deviaty v hlavnej súťaži dvojhry. Jej súperkou v 2. kole bude Švajčiarka Timea Bacsinszká. Má proti nej bilanciu 0:1.

Po prvom sete sa zdalo, že 26-ročná Slovenka (24. v rebríčku WTA) nebude mať problémy so skúsenou 30-ročnou Shaughnessyovou, až 902. hráčkou sveta, ktorá po vleklých problémoch s ľavým kolenom využila pre štart v New Yorku tzv. chránený renking. Od stavu 2:2 v prvom sete sériou šiestich gemov v rade Hantuchová natiahla skóre na 6:2 a 2:0 vo svoj prospech. Potom však stratou koncentrácie a zbytočnými chybami prepustila druhý set súperke v pomere 4:6, ale v rozhodujúcom treťom sa opäť dostala do hernej pohody a získala ho hladko 6:1. Niekdajšia jedenásta hráčka počítačového poradia Shaughnessyová má proti Slovenke po pondelku už vysoko pasívne skóre 1:5. Za zmienku stojí aj skutočnosť, že slovenská tenistka po ôsmy raz v rade zvládla náročný trojsetový zápas. Z ostatných 17 takýchto duelov sa na konci tešila v 15 prípadoch.

Slovenky v pondelok na US Open:

Dvojhra - 1. kolo:
Magdaléna Rybáriková (SR) - Valérie Tétreaultová (Kan.) 6:3, 4:6, 6:1 za 96 minút (25, 36, 35)

V prvom sete viedla 21-ročná Tétreaultová len na začiatku 1:0. O deväť mesiacov mladšia, ale skúsenejšia Slovenka ju brejkla čistou hrou na 2:1 a neskôr aj v koncovke z 5:3 na 6:3. V druhom sete začala lepšie Kanaďanka, ktorá sa ujala vedenia 2:0 aj 3:1. Slovenská trojka kontrovala na 4:3, no za stavu 4:4 prehrala druhýkrát svoje podanie a Tétreaultová využila túto možnosť. Pri svojom servise premenila druhý setbal a vyrovnala na 1:1 na sety. V rozhodujúcom treťom dejstve Rybáriková za stavu 1:1 úspešne odvracala brejkbaly a vzápätí súperku brejkla na 3:1. Vtedy ambicióznu kvalifikantku definitívne zlomila a už jej nepovolila ani gem.

lopty celkovo: 92 - 66

Daniela Hantuchová (22-SR) - Meghann Shaughnessyová (USA) 6:2, 4:6, 6:1 za 113 minút (30, 48, 35)

Úvod prvého setu bol vyrovnaný. Obe súperky sa opierali o dobrý servis, no postupom času sa začala presadzovať favorizovaná Slovenka. Na strane Američanky začali pribúdať nevynútené chyby a po jednom zbytočne vyhodenom forhende sa Hantuchová prvým brejkom v stretnutí ujala vedenia 4:2. Vzápätí bezpečne zvýšila na 5:2, keď si vedela vytvoriť dostatočný tlak po prvom podaní. Napokon sa polhodinke tešila z premeneného setbalu, keď jej súperka opäť zahrala pridlhý úder tesne za základnú čiaru. Aj druhý set rozbehla slovenská hráčka výborne a po brejku viedla 2:0. Potom však akoby stratila koncentráciu a ocitla sa v nečakanom útlme. Odišiel jej úderový ´tajming´ a kopila zbytočné chyby. Z vedenia 3:2 zrazu prehrávala 3:5 a pri svojom podaní čelila dvom setbalom súperky. Prvý odvrátila skvelým forhendom, druhý potom konečne kvalitným servisom. Hantuchová znížila ešte na 4:5 a pri podaní Shaughnessyovej si dokonca vypracovala dva setbaly. Zostali nevyužité a Američanka sa po 1:17 h napokon tešila z vyrovnania na 1:1. Rozhodujúce dejstvo už znova prebiehalo v réžii slovenskej hráčky. Keď Hantuchová zvýšila pri podaní súperky na 4:0, o jej víťazstve bolo rozhodnuté. Shaughnessyová získala jediný gem za stavu 0:5 pri svojom servise.

Štatistiky: (Hantuchová - Shaughnessyová)

priemer II. podania: 130 km/h - 127 km/h

Súhrn výsledkov pondelňajších stretnutí 1. kola hlavnej súťaže dvojhry žien na US Open v New Yorku:

Francesca Schiavoneová (26-Tal.) - Yvonne Meusburgerová (Rak.) 6:1, 6:2
María José Martínezová-Sánchezová (Šp.) - Sybille Bammerová (28-Rak.) 6:4, 1:6, 7:6 (5)
Jelena Vesninová (31-Rus.) - Lucie Hradecká (ČR) 6:4, 7:6 (5)
Michelle Larcherová De Britová (Portug.) - Mathilde Johanssonová (Fr.) 1:6, 7:5, 6:1
Magdaléna Rybáriková (SR) - Valérie Tétreaultová (Kan.) 6:3, 4:6, 6:1
Jill Craybasová (USA) - Carly Gullicksonová (USA) 6:3, 7:6 (5)
Barbora Záhlavová-Strýcová (ČR) - Marta Domachowská (Poľ.) 2:6, 6:2, 6:3
Aleksandra Wozniaková (Kan.) - Laura Granvillová (USA) 6:1, 7:6 (7)
Stefanie Vögeleová (Švajč.) - Alberta Briantiová (Tal.) 6:7 (10), 6:1, 6:3
Kim Clijstersová (Belg.) - Viktoria Kutuzovová (Ukr.) 6:1, 6:1
Maria Kirilenková (Rus.) - Maria Korytcevová (Ukr.) 6:2, 6:1
Vania Kingová (USA) - Anastasia Jakimovová (Biel.) 2:1 - skreč, Jakimovová odstúpila