01. septembra 2009

Clijstersová predviedla triumfálny návrat

Najvyššie nasadený švajčiarsky tenista Roger Federer začal úspešne svoju cestu k obhajobe titulov z ostatných piatich rokov na záverečnom grandslamovom turnaji sezóny US Open v New Yorku. ...

NEW YORK 1. septembra (WEBNOVINY) - Najvyššie nasadený švajčiarsky tenista Roger Federer začal úspešne svoju cestu k obhajobe titulov z ostatných piatich rokov na záverečnom grandslamovom turnaji sezóny US Open v New Yorku. Pätnásťnásobný grandslamový šampión zdolal v súboji 1. kola amerického držiteľa voľnej karty Devina Brittona za 88 minút 6:1, 6:3, 7:5. Iba 18-ročný Britton (1370. v rebríčku ATP), finalista minuloročnej newyorskej dvojhry chlapcov a americký vysokoškolský šampión, bol vysokému favoritovi vyrovnaným súperom v druhom aj treťom sete. V nich bol dokonca o brejk vpredu a tretí takmer dotiahol do tajbrejku. Celkovo doplatil americký mladík na vysoký počet nevynútených chýb (bilancia 40:18), vo víťazných úderoch Federera tesne prevýšil (32:31). "Bol to pre mňa pomerne náročný a zradný zápas. Môj súper bol z kategórie tých, ktorí absolútne nemajú čo stratiť a v niektorých výmenách mi dal poriadne zabrať. Hral dobre," skonštatoval Federer, ktorý neprehral v New Yorku už 36 zápasov v rade. Zásluhou postupu do 2. kola a získanej odmeny 19 000 USD sa Federer v celkových zárobkoch počas kariéry ako prvý tenista v histórii cez hranicu 50 miliónov USD. "Myslím si, že o tomto netreba písať," poznamenal so smiechom Federer. Súperom 28-ročného Švajčiara v 2. kole bude Nemec Simon Greul.

Napriek suverenite Federera udalosťou prvého dňa vo Flushing Meadows bol triumfálny návrat šampiónky ženskej dvojhry z roku 2005 a bývalej svetovej jednotky Kim Clijstersovej. S voľnou kartou hrajúca 24-ročná Belgičanka si poradila s Ukrajinkou Viktoriou Kutuzovovou hladko 6:1, 6:1. Stretnutie trvalo iba 54 minút a víťazka v ňom zahrala 7 es a spolu 17 víťazných úderov. Jej súperkou v 2. kole bude štrnásta nasadená Francúzka Marion Bartoliová, ktorej pred troma týždňami v Cincinnati vo svojom vôbec prvom zápase po návrate po vyše dvoch rokoch športovej odmlky uštedrila prehru 4:6, 3:6. "Je to pekný pocit otvárať tento turnaj zápasom na centrálnom dvorci. Pred niekoľkými rokmi sa mi to ako obhajkyni titulu nepodarilo, keďže som chýbala pre zranenie. Som veľmi rada, že som odohrala dva rýchle sety bez toho, aby som minula veľa energie. Bola som trochu viac nervózna ako zvyčajne. Myslím si, že to bol dobrý vstup," uviedla Kim Clijstersová, ktorá počas tenisovej odmlky priviedla na svet dcérku Jadu.

Do 2. kola postúpili aj obe sestry Williamsové. Najprv obhajkyňa titulu Serena zdolala krajanku Alexu Glatchovú za 62 minút hladko 6:4, 6:1. Jedenásťnásobná grandslamová šampiónka S. Williamsová prestrieľala svoju súperku vo víťazných úderoch 18:8 a využila 5 zo 7 brejkových možností. Mladšia zo sestier Williamsových triumfovala na troch z posledných štyroch podujatí na úrovni "veľkej štvorky" a je jednou z piatich miestnych víťaziek v "pavúku" dvojhry žien na US Open. Od jej prvého celkového triumfu vo Flushing Meadows uplynie o niekoľko dní presne 10 rokov. Oveľa viac sa zapotila jej staršia sestra Venus. Nasadená trojka prehrala prvý set s Ruskou Verou Duševinovovu 6:7 (5) a v druhom bola dolu o jeden brejk - 1:3. Ešte za stavu 5:4 mala 22-ročná Duševinová (47.) reálnu šancu na víťazstvo, chýbali jej tri loptičky. Napokon skúsená 29-ročná Američanka, šampiónka New Yorku z rokov 2000 a 2001, stretnutie otočila a zvíťazila 6:7 (5), 7:5, 6:3. A to dokončila zápas s obviazaným ľavým kolenom, siedmimi chybami nohou, desiatimi dvojchybami, ale aj jedenástimi esami. "Nezostáva mi len sa modliť, aby som sa zlepšila. Som však silná a budem bojovať," vyslovia sa v interview pred publikom V. Willliamsová. Aj po pondelku platí, že sestry Williamsové sa nikdy nelúčili s New Yorkom po 1. kole dvojhry.