19. februára 2011

Rybáriková postúpila do finále turnaja v Memphise

Slovenská tenistka Magdaléna Rybáriková si druhýkrát v kariére zahrá o singlový titul na podujatí hlavného ženského profesionálneho okruhu ...

magdalena rybarikova Slovenská tenistka Magdaléna RybárikováFoto: SITA/APMEMPHIS 198. februára (WEBNOVINY) - Slovenská tenistka Magdaléna Rybáriková si druhýkrát v kariére zahrá o singlový titul na podujatí hlavného ženského profesionálneho okruhu WTA. Po celkovom triumfe v roku 2009 na tráve v anglickom Birminghame sa o niečo podobné bude v sobotu usilovať aj v americkom Memphise.

Na turnaji Regions Morgan Keegan Championships / Cellular South Cup (International, dotácia 220 000 USD, tvrdý povrch Plexipave v hale) si Rybáriková v piatkovom semifinálovom súboji poradila s rovnako nenasadenou českou hráčkou Luciou Hradeckou v trojsetovom boji 6:2, 4:6, 6:4.

Vyrovnané a dramatické stretnutie trvalo 124 minút a víťazka v ňom zahrala 11 es a premenila 5 z 13 brejkových príležitostí. "Zo začiatku sa mi darilo returnovať jej kvalitný servis, dvakrát som ju brejkla a hrala som podľa taktiky, ako sme sa dohodli s trénerom. Keď som v druhom sete stratila servis, akoby sa súperka uvoľnila. Začala hrať ešte viac agresívnejšie, ´zabíjala´ mi lopty cez druhý servis a tak som ten set prehrala. V rozhodujúcom sete bolo dôležité, aby som si zbytočne neprehrala svoj servis. A keďže sa mi ju podarilo brejknúť a svoje podanie som nepustila, dotiahla som to do úspešného konca," komentovala Magdaléna Rybáriková pre agentúru SITA.

Pri zmienke, že 11 es v jej podaní je celkom solídny počin na jeden ženský zápas, so smiechom odvetila: "Sme sa smiali, že Raonic dal v jednom zápase 38 es a v ďalšom 20, a môj rekord je iba 12...Samozrejme mi to veľmi pomohlo, že som tak dobre servovala, lebo to súperku dokáže zneistiť."

Na otázku, či proti Hradeckej to bol najťažší zápas na turnaji, slovenská finalistka nie celkom súhlasila: "Asi hneď ten prvý proti Kingovej bol najťažší, lebo tam som vyhrala z mečbalov. Prvý zápas na turnaji je vždy ťažký. Teraz proti Hradeckej to bolo asi kvalitnejšie z oboch strán. Čo ešte oceňujem, keď som mala pri svojom podaní doservovať zápas do konca, vcelku hladko sa mi to podarilo. Bolo to teda z mojej strany uvoľnenejšie ako v úvode turnaja."

Prestrihla šnúru

Češka Hradecká vstupovala do súboja proti Rybárikovej s osemzápasovou víťaznou šnúrou. Jej súčasťou bolo aj víťazstvo na turnaji ITF v Midlande. "Celkovo tento postup do finále mi dodá veľa sebavedomia a chuti do tréningu. Vážim si aj to, že som zdolala Hradeckú, ktorá mala doteraz v tomto roku bilanciu 11:3 a veľmi sa jej darilo v poslednom čase," uviedla ďalej M. Rybáriková. Jej tréner Martin Hromec rád skonštatoval: "Magda si dokázala podržať dôležité stavy v treťom sete a bola výborne mentálne pripravená. V druhom sete už mala brejk k dobru, ale padla jej koncentrácia. Celkovo to bol veľmi dobrý zápas."

Súperkou Rybárikovej vo finále bude už v nedeľu o 2.00 h SEČ (19.00 h v sobotu v Memphise) víťazka druhého semifinálového súboja Rebecca Marinová (Kan-6.) - Jevgenija Rodinová (Rus.). Druhá menovaná je šampiónkou bratislavského turnaja ITF Ritro Slovak Open z roku 2009. Dvadsaťdvaročná Rybáriková sa vďaka postupu do finále posunie zo súčasnej 105. pozície v rebríčku WTA na úroveň svetovej osemdesiatky.

Hituje zozadu

V prípade turnajového triumfu by to malo byť ešte o približne desať priečok vyššie. Už teraz má zverenkyňa Martina Hromeca istú prémiu 19 100 USD a 200 bodov do rebríčka. Rybáriková zdolala Hradeckú (102. v rebríčku WTA) vo štvrtom vzájomnom súboji už tretíkrát (bilancia 3:1) a nadviazala tak na ostatné víťazstvo nad ňou spred necelého roka z turnaja v Miami na Floride.Slovenská tenistka Magdaléna RybárikováFoto: SITA/AP

"Rodinovú poznám lepšie ako tú Kanaďanku. Je to taká typická Ruska, ktorá dobre ´hituje´ zozadu, dobre sa hýbe, je veľmi nepríjemná. Marinovú veľmi dobre nepoznám. Viem len, že hrá agresívny moderný tenis. Obidve by boli vo finále nepríjemné súperky," doplnila M. Rybáriková k možným finálovým súperkám.

Po úvodných zaváhaniach oboch hráčok na podaní Rybáriková viedla v prvom sete 3:1 a 4:2. Slovenka sa rýchlo, už po 28 minútach, za stavu 5:2 pri svojom podaní dostala k prvým dvom setbalom. Napokon však premenila až šiesty v poradí po 39 minútach, keď medzitým úspešne čelila trom brejkbalom.

V druhom dejstve 22-ročná slovenská reprezentantka prvý raz brejkla o tri roky staršiu súperku v treťom geme, ale vzápätí túto výhodu stratila. Až do stavu 4:5 z pohľadu Rybárikovej si obe súperky vyhrávali podania, no vtedy Slovenka zaváhala a po premenenom druhom setbale Hradeckej bol po 80 minútach stav setov vyrovnaný na 1:1. V rozhodujúcom dejstve mala slovenská hráčka v treťom geme štyri možnosti na brejk, ale Hradecká si napokon podanie podržala. V siedmom geme sa Slovenke opäť podarilo Češke vziať podanie a tento brejk aj vďaka dvom odvráteným brejkbalom potvrdila na 5:3. Koncovku už slovenská tenistka zvládla a pri svojom podaní po vyše dvoch hodinách premenila prvý mečbal.

Dvojhra - semifinále:
Magdaléna Rybáriková (SR) - Lucie Hradecká (ČR) 6:2, 4:6, 6:4 za 124 minút

Rybáriková sa môže postarať o 23. triumf Sloveniek

Magdaléna Rybáriková sa v sobotu vo finále dvojhry na turnaji v americkom Memphise v Tennessee môže postarať o celkovo 23. titul z úrovne WTA pre pôvodom slovenské a počas kariéry na medzinárodnej úrovni aspoň v krátkom období za SR či bývalú ČSFR aj hrajúce tenistky. Špeciálny štatút v tomto smere má bratislavská rodáčka Jarmila Grothová, za slobodna Gajdošová, ktorá medzičasom reprezentuje Austráliu. Švajčiarka Martina Hingisová sa síce narodila v Košiciach, ale na rozdiel od Grothovej nikdy neštartovala za SR (či ČSFR).

Naposledy sa radovala Daniela Hantuchová minulý týždeň v thajskej Pattayi. Samotná Rybáriková zatiaľ získala primát raz, a to predvlani na tráve v britskom Birmimghame. Na čele interného poradia suverénne figuruje Henrieta Nagyová s deviatimi trofejami pred spomenutou Hantuchovou so štyrmi. Tri víťazstvá má na konte Radka Zrubáková (ešte pred érou samostatnosti), po dve Martina Suchá a spomenutá Grothová a zhodne jedno Karina Cíleková-Habšudová a práve Rybáriková. Hantuchová ako jediná uspela na najvyššej úrovni Tier I (momentálne Premier), a to hneď dvakrát v kalifornskom Indian Wells. Podujatie v Memphise má kategóriu International.

Prehľad turnajových triumfov tenistiek pochádzajúcich zo SR vo dvojhre na okruhu WTA (zatiaľ 22):

Henrieta Nagyová (9): Varšava (1996, 2000), Pattaya (1997, 2003), Istanbul (1998), Sopot (1998), Prostějov (1999), Palermo (2000), Kuala Lumpur (2000)
Daniela Hantuchová (4): Indian Wells (2002, 2007), Linz (2007), Pattaya (2011)
*Radka Zrubáková (3): Brusel (1989), Štrasburg (1991), Praha (1992)
Jarmila Grothová (2): Kuang-čou (2010), Hobart (2011)
Martina Suchá (2): Hobart (2002), Québec (2004)
Karina Cíleková-Habšudová (1): Pörtschach (1999)
Magdaléna Rybáriková (1): Birmingham (2009)

*Zrubáková dosiahla svoje víťazstvá ešte v ére bývalého Československa, resp. ČSFR.

Pozn.: Do prehľadu sú zahrnuté len tenistky, ktoré počas kariéry aspoň v krátkom období hrali za SR či bývalú ČSFR - špecifikácia je takto stanovená vzhľadom na košickú rodáčku Martinu Hingisovú, ktorá vždy reprezentovala Švajčiarsko.

Zuzulová je na majstrovstvách sveta zatiaľ 16.
NHL: V piatok bez slovenských bodov