Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

28. apríla 2006

S. Freud dokázal svojej pacientke zmeniť život za 45 minútTakmer 90-ročná Rakúšanka, ktorá je údajne posledná žijúca pacientka Sigmunda Freuda prezradila, že slávny otec psychoanalýzy jej dokázal zmeniť život za 45-minút. "Freud je kľúčom k ...Zdieľať

BRATISLAVA 28. apríla (WN/SITA/AFP) - Takmer 90-ročná Rakúšanka, ktorá je údajne posledná žijúca pacientka Sigmunda Freuda prezradila, že slávny otec psychoanalýzy jej dokázal zmeniť život za 45-minút. "Freud je kľúčom k môjmu životu," uviedla 88-ročná sochárka Margarethe Walter v interview pre nemecký týždenník Die Zeit, ktoré sa odohralo vo Freudových starých priestoroch na viedenskej ulici Berggasse 19, kde od roku 1986 sídli aj jeho múzeum.

Margarethe poslal v roku 1936 za psychológom praktický lekár, ktorý sa domnieval, že 18-ročná dcéra chladného a arogantného priemyselníka netrpí iba bronchitídou, ale je aj veľmi nešťastná. Vtedy 80-ročný Freud Margarethe povzbudil, aby mu povedala všetko o svojom živote. Ako povedala, nikdy v živote o ňu nikto neprejavil taký záujem. Porozprávala mu všetko od nenávisti k nevlastnej matke, škole až po nútené nedeľňajšie prechádzky. Freudovi sa tiež zdôverila, že musela bývať v jednej izbe spolu so starou mamou, nemohla mať kamarátov a z dlhej chvíle robila papierové oblečenie pre figúrky, ktoré vyrábala továreň jej otca.

"Nikdy neodvrátil odo mňa zrak. Stále sa na mňa uprene pozeral. Freud bol prvý človek, ktorý prejavil o mňa skutočný záujem a naozaj ma počúval. Zakaždým, keď som prestala, aby som sa nadýchla, otázkou 'A?' ma povzbudzoval, aby som ďalej pokračovala," zdôverila sa Margarethe. Ako spresnila, Freud uzavrel ich stretnutie slovami: "Máte iba 18 a pritom ste už dávno vyrástli". Sebavedomie, ktoré jej dodal, ju údajne povzbudilo natoľko, že sa vzoprela svojmu otcovi a začala na viedenskej Umeleckej akadémii študovať sochárstvo.

Freud musel z Viedne pre svoje židovské vierovyznanie utiecť v roku 1938. O rok neskôr zomrel v Londýne. Margarethe nikdy nezabudne na toho krehkého muža plného životnej energie a dobroty. Kanceláriu na Berggasse navštívila po prvýkrát od svojho nezabudnuteľného stretnutia s ním a to aj napriek tomu, že v rakúskej metropole, ktorá si budúci týždeň pripomenie 150. výročie Freudovho narodenia strávila celý svoj život. "Necítila som žiadnu potrebu prísť sem, pozrieť si všetky tie busty, obrazy a fotografie jeho kresla. Videla som ich na vlastné oči a dvakrát mi moju roku zobral do svojich. Tento zdroj potravy pre moju dušu nikdy, ani po 70 rokoch, nevyschol," dodáva Margarethe.

FOTO:SITA/AP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Zriaďovatelia škôl dostanú na dofinancovanie takmer 581 mil.Sk
<< predchádzajúci článok
Premiér pozýva občanov, aby v nedeľu navštívili sídlo vlády

S. Freud dokázal svojej pacientke zmeniť život za 45 minút - diskusné fórum čitateľov