29. novembra 2016

Šach: Carlsen s Karjakinom opäť remizovali, rozhodnú tajbrejky

Nór Magnus Carlsen (vpravo) a Sergej Karjakin z Ruska počas 4. partie zápasu o titul majstra sveta v šachu 15. novembra 2016 v New Yorku. Aj štvrtá partia súboja o titul majstra sveta v šachu medzi nórskym obhajcom Magnusom Carlsenom a ...

Nór Magnus Carlsen (vpravo) a Sergej Karjakin z Ruska počas 4. partie zápasu o titul majstra sveta v šachu 15. novembra 2016 v New Yorku. Aj štvrtá partia súboja o titul majstra sveta v šachu medzi nórskym obhajcom Magnusom Carlsenom a ruským vyzývateľom Sergejom Karjakinom sa skončila remízou. Stav série je 2:2. Foto: TASR/AP
New York 29. novembra (TASR) - Dvanásta partia súboja o titul majstra sveta v šachu medzi nórskym obhajcom Magnusom Carlsenom a ruským vyzývateľom Sergejom Karjakinom opäť priniesla nerozhodný stav.

Aktéri prestížneho súboja sa už v 30. ťahu dohodli na remíze. Ani jeden z nich si totiž nedokázal vytvoriť sľubnú pozíciu na víťazstvo. Pondelňajšia 35-minútová partia bola suverénne najkratšia v doterajšom priebehu súboja o titul, ktorého dejiskom je New York.

O šampiónovi rozhodnú tajbrejky, ktorý sú na programe v stredu 30. novembra o 20.00 SEČ. Začína sa štyrmi partiami rapidu (25 minút pre hráča + 10 sekúnd po každom ťahu). Ak bude stav nerozhodný 2:2, na rad príde päť partií bleskového šachu (5 minút + 3 s/ťah). Ak ani tie neprinesú rozhodnutie, nasleduje tzv. "rýchla smrť", v ktorej musí hráč s bielymi figúrkami bezpodmienečne vyhrať. Na nájdenie účinnej taktiky bude mať čas 5 minút, zatiaľčo jeho súper o minútu menej, lenže v prospech čierneho hrá aj remíza.