13. júna 2016

Sagan robí radosť, vo Švajčiarsku opäť zvíťazil

Slovenský úradujúci majster sveta Peter Sagan pokračuje v skvelej forme, v pondelok zvíťazil v 3. ...

petersagan Peter Sagan dosiahol na tomto podujatí už 13. etapové víťazstvo v kariére a šieste v tejto sezóne.

RHEINFELDEN 13. júna  - Slovenský úradujúci majster sveta Peter Sagan pokračuje v skvelej forme, v pondelok zvíťazil v 3. etape na pretekoch kategórie WorldTour Okolo Švajčiarska.

Dvadsaťšesťročný jazdec tímu Tinkoff sa presadil v úniku trojčlennej skupiny, v závere prešpurtoval do mierneho kopca domáceho jazdca Michaela Albasiniho zo zoskupenia Orica-GreenEdge. Na treťom mieste skončil jeho krajan Silvan Dillier z BMC Racing.

Žilinský rodák Peter Sagan dosiahol na Okolo Švajčiarska už 13. etapové víťazstvo v kariére a šieste v tejto sezóne, ktorým sa opäť prepracoval na čelo rebríčka WorldTour. Sagan v roku 2016 má na konte víťazstvá na klasikách Gent-Wevelgem, Okolo Flámska, po dvakrát sa tešil na etapových pretekoch Okolo Kalifornie a Okolo Švajčiarska. Peter Sagan sa víťazstvom v pondelkovej 3. etape dostal na čelo priebežného celkového hodnotenia Okolo Švajčiarska, vedie s náskokom troch sekúnd pred doteraším belgickým lídrom Jürgenom Roelandtsom (Lotto Soudal) a Dillierom.

Aj v pondelok bolo na švajčiarskych cestách zamračené, do úniku sa dostali ôsmi cyklisti - Silvan Dillier (BMC), Lars Erik Byström (Kaťuša), Gregory Rast (Trek), Mathew Hayman (Orica), Branislau Samoilau (CCC), Bruno Pires (Roth), Antwan Tolhoek a Hub Duijn (obaja Roompot). Tí si vytvorili päťminútový náskok, ktorý postupne klesal. Na čele pelotónu pracovali najmä jazdci Lotto Soudal a Tinkoffu. Tridsať kilometrov pred páskou sa spustil lejak, náskok už len piatich utečencov sa stále stenčoval.

Z pelotónu ušiel Albasini a pripojil sa do úniku, ktorý mal 16 km pred koncom náskok okolo 30 sekúnd. V závere posledného stúpania zaútočil Sagan a dobehol Dilliera s Albasinim na čele, 5 km pred cieľom mali k dobru asi desať sekúnd. Svetový šampión sa potom snažil ujsť, ale neúspešne. O víťazovi sa rozhodlo z jazdcov vedúcej trojice, ako prvý začal špurtovať Albasini, chytil sa ho Sagan a ešte pred páskou ho dokázal predbehnúť.

V utorkovej 4. etape budú poslednú príležitosť na úspech rýchli cyklisti. Na začiatku 193-kilometrovej trasy z Rheinfeldenu do Champagne bude stúpanie druhej kategórie na Breithöhe (8 km, 4,4 %), 10 km pred cieľom na jazdcov číha 1700 m dlhý kopec s rovnakým sklonom.

Výsledky - Okolo Švajčiarska 2016:

3. etapa (Grosswangen - Rheinfelden, 193 km): 1. Peter Sagan (SR) Tinkoff 4:31:17 h, 2. Michael Albasini (Švaj.) Orica-GreenEdge, 3. Silvan Dillier (Švaj.) BMC Racing - obaja rovnaký čas, 4. Maximilian Richeze (Arg.) Etixx-QuickStep, 5. Jürgen Roelandts (Belg.) Lotto Soudal, 6. Jhonatan Restrepo (Kol.) Kaťuša - všetci +3 s

Poradie po 3. etape: 1. Peter Sagan (SR) Tinkoff 9:14:13 h, 2. Jürgen Roelandts (Belg.) Lotto Soudal, 3. Silvan Dillier (Švaj.) BMC Racing - obaja +3 s, 4. Ion Izagirre (Šp.) Movistar +13, 5. Tim Wellens (Belg.) Lotto Soudal +14