Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

27. apríla 2013

Salmanovovci uspeli s čiernym alkoholom na ústavnom súdeRodine väzobne stíhaného ruského podnikateľa Sergeja Salmanova sa na Ústavnom súde SR podľa denníka SME podarilo zvrátiť spor s ministerstvom financií o takmer 30-miliónové odškodné za čierny ...Zdieľať
sud peniaze BRATISLAVA 27. apríla (WEBNOVINY) – Rodine väzobne stíhaného ruského podnikateľa Sergeja Salmanova sa na Ústavnom súde SR podľa denníka SME podarilo zvrátiť spor s ministerstvom financií o takmer 30-miliónové odškodné za čierny alkohol zhabaný ešte v roku 2004.


Ústavný súd na ich podnet zrušil verdikt Najvyššieho súdu SR, ktorý na základe mimoriadneho dovolania generálnej prokuratúry rozhodol vlani v prospech štátu.

Najvyšší súd podľa ústavného súdu porušil základné právo firmy NASK na súdnu ochranu a spravodlivé súdne konanie. Ústavný súd sa podľa SME priklonil k názoru členov rodiny Salmanovovcov, ktorí za firmou stoja, že generálna prokuratúra nebola oprávnená podávať mimoriadne dovolanie.


Ministerstvo financií zaváhalo

Ministerstvo financií, ktoré stojí na druhej strane sporu, predtým v súdnom konaní nevyužilo všetky možnosti. Po prehre na bratislavskom krajskom súde v októbri 2009 mohlo podať ešte dovolanie, ale neurobilo tak. Dnes už dovolanie podať nemôže, lebo mu uplynula lehota.

„V ďalšom konaní je najvyšší súd viazaný právnym názorom ústavného súdu,“ skonštatoval v náleze senát zložený z predsedu Rudolfa Tkáčika a sudcov Jána Auxta a Ľubomíra Dobríka.

V praxi to môže znamenať, že nárok firmy NASK na odškodnenie sa už nebude dať napadnúť.

Ministerstvo odmieta, že by v kauze pochybilo. Tvrdí, že v roku 2009, keď rozhodol krajský súd, dovolanie podať nemohlo. „Zákon taxatívne určuje, v akých prípadoch je možné dovolanie podať. V danom prípade to podľa názoru ministerstva možné nebolo,“ odpovedal SME tlačový odbor rezortu.

Ústavný súd však konštatoval, že „žalovaná strana mohla rozsudok dôvodne napadnúť dovolaním“. Denník pripomína, že v tom čase bol ministrom financií súčasný minister dopravy Ján Počiatek zo Smeru.


Najvyšší súd rozhodnutie nekomentuje

Najvyšší súd zatiaľ rozhodnutie ústavného súdu nekomentuje. „Opätovne sa bude rozhodovať o mimoriadnom dovolaní generálneho prokurátora,“ odpovedala SME kancelária Najvyššieho súdu SR.

Firmu NASK podľa obchodného registra teraz vlastní spoločnosť SGS Capital z Britských panenských ostrovov. Konateľkou je manželka Sergeja Salmanova Nina.

Sergeja Salmanova so synom Alexandrom vzal tento týždeň najvyšší súd do vyšetrovacej väzby, obvinení sú z uplácania pracovníčky Daňového úradu v Šamoríne, kde sídli ich likérka Carat a aj ďalšie firmy.

Salmanovovci figurujú vo viacerých kauzách. V žiadnej ich zatiaľ neuznali za vinných.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Sloboda zvierat nevie, či môže ošetriť zranené divé zvieratá
<< predchádzajúci článok
Horúco a ojedinele búrky, Tatrami sa preženie víchrica

Salmanovovci uspeli s čiernym alkoholom na ústavnom súde - diskusné fórum čitateľov