Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

27. februára 2019

Saudská Arábia: OPEC musí dodržiavať dohodu o znížení ťažby ropySaudská Arábia ako líder Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) podporuje pokračovanie v dohodnutom obmedzení ťažby.Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP Photo
Rijád 27. februára (TASR) - Saudská Arábia ako líder Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) podporuje pokračovanie v dohodnutom obmedzení ťažby.


Je nevyhnutné, aby aj v druhom polroku zostala produkcia na znížených úrovniach, povedal saudskoarabský minister energetiky Chálid al-Falíh v stredu v Rijáde. Americký prezident Donald Trump v pondelok (25. 2.) opäť kritizoval ťažobnú politiku kartelu OPEC.

OPEC a ďalší veľkí producenti na čele s Ruskom, takzvaný OPEC+, od januára na základe dohody z konca vlaňajška, výrazne priškrtili ťažbu. Týmto spôsobom reagovali na prudký pokles cien čierneho zlata počas minuloročnej jesene.

"Všetky prognózy vývoja na ropnom trhu naznačujú, že musíme dodržiavať dohodu o znížení ťažby," uviedol al-Falíh. Podľa posledných odhadov Saudská Arábia, ktorá je najväčším producentom v rámci OPEC, obmedzila ťažbu dokonca viac, než stanovuje dohoda.

Al-Falíh však uistil, že obmedzenie produkcie nie je automatické a je závislé od vývoja na trhu. Medzi dôležité faktory patrí napríklad vývoj v krízových krajinách, ako je Líbya a Venezuela, a objem exportu z Iránu.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
P. KAŽIMÍR BUDE NOVÝM GUVERNÉROM NBS
<< predchádzajúci článok
A. Martvoň vstúpil do Národnej koalície, kandiduje za ňu do EP

Saudská Arábia: OPEC musí dodržiavať dohodu o znížení ťažby ropy - diskusné fórum čitateľov