Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

14. októbra 2011

Schválenie zmien v EFSF posilnilo finančnú stabilitu eura


Tagy: eurovalZdieľať
euro  BRUSEL 14. októbra (WEBNOVINY) - Schválenie zmien v Európskom fonde finančnej stability (EFSF) posilnilo finančnú stabilitu eura.


Uviedli to v spoločnom vyhlásení predseda Európskej komisie José Manuel Barroso a stály predseda Európskej rady Herman Van Rompuy.

"EFSF nám poskytuje silnejšie a flexibilnejšie nástroje na obranu finančnej stability eurozóny. Ide o záujem všetkých 17 členských štátov a rovnako tiež celej EÚ," povedali Barroso a Rompuy.

Slovensko sa napokon po opätovnom hlasovaní pridalo k skupine šestnástich krajín eurozóny, ktoré schválili zmeny v eurovale.

Poslanci slovenského parlamentu vo štvrtok podporili dodatok k rámcovej zmluve o Európskom finančnom stabilizačnom nástroji (EFSF), ktorým sa navyšuje kapacita eurovalu ako aj rozširujú jeho kompetencie.

Za zmeny v pôvodnom eurovale hlasovalo 114 poslancov, proti bolo 30 zákonodarcov a hlasovania sa zdržali traja poslanci. Euroval v hlasovaní podporili všetci prítomní poslanci Smeru-SD, SDKÚ-DS a KDH, v klube strany Most-Híd boli za všetci okrem Ondreja Dostála, Petra Osuského a Petra Zajaca. Proti hlasovali kluby SNS a SaS, z klubu liberálov sa zdržal Martin Fecko.

Vynovený euroval, ako to predpokladá dodatok k rámcovej zmluve o Európskom finančnom stabilizačnom nástroji, má pomáhať nielen štátom ale aj bankám. Okrem toho, má väčšiu kapacitu, aby sa zabezpečilo, že rating jeho záväzkov zostane na najvyššej úrovni.

Samotný EFSF vznikol ešte 9. mája minulého roku, ako štátmi eurozóny účelovo založený subjekt na boj proti dlhovej kríze. Pôvodný objem záruk v EFSF dosahoval 440 mld. eur, pričom podiel Slovenska zodpovedal sume záruk 4,372 mld. eur.

Lídri eurozóny sa však neskôr rozhodli garancie navýšiť na bezmála 780 mld. eur, čo by malo zabezpečiť pôvodne zamýšľanú efektívnu úverovú kapacitu nástroja na úrovni 440 mld. eur. Dodatok už počíta aj s účasťou Estónska a podiel záruk Slovenska na navýšenom eurovale stúpa na 7,7 mld. eur.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Tagy: euroval
   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Kompetencie Richarda Sulíka pravdepodobne preberie Hrušovský (13. 10. 2011)
 Krajcer: Nie je potrebné odchádzať z odchádzajúcej vlády (13. 10. 2011)
 Video: Globálna kríza a jej systémové dopady - Peter Staněk (13. 10. 2011)
 O eurovale sa bude hlasovať ešte vo štvrtok (13. 10. 2011)
 Euroval by sa mal zmeniť na banku (13. 10. 2011)
 Slovensko ako posledná krajina schválilo zmeny v eurovale (13. 10. 2011)
 Koaličné strany si delia ministerstvá SaS (13. 10. 2011)
 Poslanci odvolali Richarda Sulíka z funkcie predsedu NR SR nahradí ho Pavol Hrušovský (13. 10. 2011)nasledujúci článok >>
Google evidoval v treťom štvrťroku rast zisku aj tržieb
<< predchádzajúci článok
Berlusconiho vláda čelí hlasovaniu o vyslovení nedôvery

Schválenie zmien v EFSF posilnilo finančnú stabilitu eura - diskusné fórum čitateľov