Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

10. decembra 2019

Schválením 8. novely ústavy v Maďarsku zrušili samostatné správne súdyIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/Ladislav Vallach
Budapešť 10. decembra (TASR) - Maďarský parlament v utorok v Budapešti schválil v poradí už ôsmu novelu ústavy, ktorou sa ruší samostatné správne súdnictvo. Za návrh novely predloženej piatimi opozičnými poslancami hlasovalo všetkých 165 prítomných poslancov, informovalo internetové vydanie týždenníka Heti Világgazdaság (HVG).


Opozičná strana Dialóg v tejto súvislosti pripomenula, že terajšia novela bola potrebná, pretože v lete 2018 pri siedmej novele základného zákona vládna strana Fidesz presadila do ústavy aj zriadenie správnych súdov, ktoré vyvolalo odpor doma i v zahraničí.

Vláda 1. novembra oznámila, že sa vzdáva zámeru zriadiť samostatný správny súd a zachová doterajší jednotný súdny systém.

"Kabinet sa rozhodol nezriadiť organizačne samostatný systém správneho súdu, avšak pripravuje návrh zákona, ktorým sa zabezpečí, že správne súdnictvo bude fungovať rýchlejšie a transparentnejšie," povedala šéfka rezortu, ktorá pripomenula, že vláda ešte na jar rozhodla avizovaný projekt zriadenia správneho súdu odložiť na neurčito.

Minister riadiaci úrad vlády Gergely Gulyás 30. mája vyhlásil, že pre kritiku zo zahraničia kabinet na neurčito odkladá zriadenie systému správneho súdnictva. Podľa pozorovateľov za zmenou postoja vlády premiéra Viktora Orbána stojí snaha vyjsť v ústrety Európskej ľudovej strane (EPP), z ktorej bol vládnuci Fidesz 20. marca vylúčený.

(spravodajca TASR Ladislav Vallach)

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Stratégiu hospodárskej politiky SR má naplniť 39 úloh akčného plánu
<< predchádzajúci článok
Trump označil návrh obžaloby voči svojej osobe za smiešny

Schválením 8. novely ústavy v Maďarsku zrušili samostatné správne súdy - diskusné fórum čitateľov