Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

18. júna 2011

SDKÚ a KDH zhodnotia rok od voliebHodnotenie roka od parlamentných ...Zdieľať
iveta radicova koalicia Zľava: Predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda, predsedníčka vlády Iveta Radičová, predseda KDH Ján Figeľ a predseda MOST-HÍD Béla Bugár Foto: SITA/Nina Bednáriková BRATISLAVA 18. júna (WEBNOVINY) – Hodnotenie roka od parlamentných volieb a priority na ďalších dvanásť mesiacov budú dominantné témy Ústrednej rady SDKÚ-DS, ktorá sa dnes zíde v Poprade. Rok zhodnotia členovia vlády, ale najmä predseda strany Mikuláš Dzurinda a premiérka Iveta Radičová. Dzurinda nedávno vyhlásil, že základnou, charakteristickou črtou politiky SDKÚ-DS bola zodpovednosť.


„Bolo to o prijímaní zodpovedných a neraz ťažkých rozhodnutí. V ťažkom roku strana ukázala schopnosť niesť zodpovednosť. Nebáli sme sa robiť aj nepopulárne rozhodnutia, aby sme naplno mohli pristúpiť k plneniu sľubov z volebného programu,“ vyhlásil Dzurinda pri hodnotení roka pred novinármi. Zodpovedne sa podľa neho SDKÚ-DS správala ako najsilnejšia vládna strana v koalícii. „V duchu zodpovednosti sme vždy hľadali a vždy budeme hľadať zhodu,“ vyhlásil.

Podľa Radičovej rok, ktorý uplynul od parlamentných volieb, bol veľmi, veľmi ťažký. „Jedna z najhlbších kríz vo svete sa neskončila,“ upozornila s tým, že nešťastie nechodí samo a SR zasiahli rozsiahle povodne. K tomu sa pridali svetové problémy, ktoré sa premietli do rastu cien.

„Prevzali sme SR v najťažšej situácii, keď každá oblasť a sektor bol poznačený obrovským zadlžovaním, zlým hospodárením. Dali sme občanom sľub, že zastavíme úpadok, že naštartujeme ekonomiku. Stanovili sme si priority,“ uviedla. Medzi ne patrilo zastaviť prepad a zachrániť SR pred gréckou cestou, alebo cestou Španielska, Portugalska. „Sľúbili sme vymožiteľnosť práva, rast zamestnanosti, podporu rodiny,“ dodala.

Od volieb vláda podľa premiérky zabránila tomu, aby na Slovensku vznikla katastrofa. „Urobili sme to napriek dôsledkom hospodárskej krízy a katastrofám, ktoré sprevádzali svet. Prebrali sme SR v zlom stave. Nepísali sme čierne knihy. Celý rok sme pracovali, aby sme zabránili najhoršiemu. Úpadok sme zastavili. Nasledujúci rok bude rokom stabilizácie. Zo strany vlády nasledujúci rok nebude rokom uťahovania opaskov, ale rokom stabilizácie,“ zdôraznila Radičová.


KDH: Stranícka rada zhodnotí dvanásť mesiacov od volieb

Rada KDH dnes bude v Levoči hodnotiť rok, ktorý uplynul od parlamentných volieb. Predseda KDH Ján Figeľ hovorí, že koalícia vrátane jeho strany sa každý deň a týždeň usiluje o vytvorenie slušnejšej a spravodlivejšej politiky. Tieto ciele sa usilujú napĺňať bojom s korupciou a klientelizmom. Pomohla tomu podpora elektronických aukcií, zverejňovanie objednávok, faktúr a zmlúv ako aj otvorenosť v politike, čo podľa Figeľa už prináša ovocie.

Figeľ pripomína, že KDH presadilo do vládneho programu zrušenie niektorých amnestií, ktoré považujú za amorálne, „aby sa potvrdilo, že nikto nie je nad zákonom“. Skutočnosť, že tento návrh prešiel prvým čítaním parlamentu, je podľa Figeľa dôkazom, že sa Slovensko môže očistiť od záťaže minulosti.

Pre KDH po dvadsiatich rokoch zostáva princípom politiky triezve vlastenectvo. Už pred voľbami reagovali na jednostranne prijatý zákon Budapešti o dvojakom občianstve. Podporili zákon, aby sa účinky tejto normy u nás neprejavili. „Jedno riešenie sme ponúkli – na zmiešanej slovensko-maďarskej komisii vo forme rokovania o zmluve, ktorá by dvojstranne európskym spôsobom tému občianstva riešila,“ dodal. Túto otázku sú pripravení riešiť aj na parlamentnej pôde novelou zákona tak, aby mohli získať druhé občianstvo tí, čo majú v druhej krajine prirodzenú väzbu, resp. na základe pobytu, štúdia alebo práce môžu očakávať druhé občianstvo.

Pre KDH sú východiskom a nástrojom pre formovanie politiky tradičné hodnoty. „Ľudská dôstojnosť ako prvá z nich, ochrana tradičnej rodiny, manželstva muža a ženy, spoločnosť založená na týchto princípoch je pre nás nielen prirodzeným, ale naozaj ozdravným a základným riešením,“ povedal. Podľa šéfa KDH odmietajú umelé formy navrhovaných partnerstiev alebo riešení, ktoré by k takýmto legislatívnym návrhom mohli viesť.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Novomanželia zo zahraničia vypadli z pražského balkóna
<< predchádzajúci článok
Chlapca pri hre zasiahol elektrický prúd

SDKÚ a KDH zhodnotia rok od volieb - diskusné fórum čitateľov