Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

Denník - Správy


Pridajte sa
Ste na Facebooku?
Ste na Twitteri?
Pridajte sa.

 Mobilná verzia


 24hod.sk    Ekonomika

13. januára 2018

Šéf Fedu v New Yorku kritizoval Trumpovu daňovú reformuWilliam Dudley, archívna snímkaZdieľať
William Dudley, archívna snímka Foto: FOTO TASR/AP
New York 13. januára (TASR) - William Dudley, ktorý vedie Fed v New Yorku, kritizoval tento týždeň daňovú reformu prezidenta Donalda Trumpa. Uviedol, že ňou dôjde k prehriatiu americkej ekonomiky. Tento vývoj môže o niekoľko rokov vyvrcholiť krízou, ktorej rozsah sa teraz nedá predvídať.


Najväčšia daňová reforma od prezidenta Ronalda Reagana v 80. rokoch minulého storočia znižuje daňovú sadzbu firmám z 35 na 21 %. Podstatne menšie výhody z nej budú mať aj bežní zamestnanci.

Dudley však upozornil na to, že Fed bude musieť čoskoro zvýšiť svoju základnú úrokovú sadzbu, aby chránil ekonomiku pred recesiou. Následne bude stúpať úročenie úverov. Pre menej zarábajúcich Američanov sa stanú ťažšie dostupné a viac budú platiť aj za staré pôžičky.

Úrokové sadzby v USA sa pohybujú v rozpätí 1,25 až 1,50 %. Očakáva sa, že tento rok ich Fed zvýši trikrát a v roku 2019 asi dvakrát. "Ak k tomu dôjde, stúpne riziko tvrdého pristátia" americkej ekonomiky. Dudley mal tým na mysli, že centrálna banka nebude môcť tak pružne reagovať, aby odvrátila hroziace nebezpečenstvo prudkého poklesu výkonu ekonomiky.

Zníženie výberu daní zrejme povedie aj k rastu verejného dlhu krajiny, ktorý je už teraz na hodnote hrubého domáceho produktu. Bankár svoje tvrdenia opiera o skúsenosti z histórie.

Čínske vedenie už začalo uvažovať, že za svoje prebytky v zahraničnom obchode obmedzí nákup amerických vládnych dlhopisov. Ak by sa Peking pre tento krok rozhodol a ak by jeho nákup dlhopisov výrazne znížil, Washington by mohol mať vážne problémy s financovaním vládnych výdavkov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Prvé výsledky: Víťazom prvého kola českých volieb sa stal Miloš Zeman
<< predchádzajúci článok
Kollár nevylučuje, že sa pre zákon o politických stranách obráti na ÚS

Šéf Fedu v New Yorku kritizoval Trumpovu daňovú reformu - diskusné fórum čitateľov