Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

22. októbra 2007

SeKMTP nesúhlasí so vznikom novej komorySekčná komora medicínsko-technických pracovníkov (SeKMTP) Slovenskej komory iných zdravotných pracovníkov, asistentov, laborantov a technikov (SKIZPALT) zásadne nesúhlasí so vznikom komory ...Zdieľať

BRATISLAVA 22. októbra (WEBNOVINY) - Sekčná komora medicínsko-technických pracovníkov (SeKMTP) Slovenskej komory iných zdravotných pracovníkov, asistentov, laborantov a technikov (SKIZPALT) zásadne nesúhlasí so vznikom komory ortopedických technikov. V jej stanovisku sa okrem toho uvádza, že občianskemu združeniu ISPO, ktorého členmi sú niektorí ortopedickí technici a majitelia ortopedických protetík, sa do návrhu novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti podarilo presadiť vznik novej komory iba pomocou zahraničného kapitálu a "protislužieb“ pre viacerých politických predstaviteľov. "Rozhodol lobbing a snaha jednej bratislavskej firmy, v ktorej pracujú mnohí členovia ISPO a ktorá je finančne dotovaná a ovládaná nemeckým kapitálom, získať na trhu monopol," vyhlásila prezidentka SeKMTP Renáta Mazániová.

SKIZPALT vznikol zlúčením štyroch komôr, komory zubých technikov, psychológov, medicínsko-technických pracovníkov a vysokoškolsky vzdelaných zdravotníckych pracovníkov ešte v roku 2004. Už od tohto obdobia sa jej jednotlivé sekčné komory pokúšali o opätovné získanie svojej samostatnosti. "SeKMTP však nikdy vládu a ani ministerstvo zdravotníctva nežiadala o vytvorenie samostatnej komory ortopedických technikov," upozornila Mazániová.

V súčasnosti existujú dve združenia ortopedických technikov a majiteľov ortopedických protetík. Federácia ortopedických protetikov (FOP), ktorá združuje hlavne menšie firmy podnikajúce v tejto oblasti a Asociácia pracovníkov technickej ortopédie (APTO), ktorej členovia stáli aj pri zrode ISPO a presadili tak vznik novej komory ortopedických technikov. Podľa ministerstva zdravotníctva išlo o legitímny návrh. S tým však sekčná komora medicínsko-technických pracovníkov nesúhlasí a domnieva sa, že cieľom vytvorenia novej komory je ovládnutie trhu s ortopedickou protetikou, zničenie malých, poctivo pracujúcich firiem a následné zahltenie trhu nekvalitou. "Chcú legitímne zastrešiť svoje praktiky a mať ešte viac pod kontrolou nielen trh, legislatívu, ale aj vzdelávanie," uviedla ďalej Mazániová. Zároveň dodala, že vznikom novej komory by SeKMTP prišla o nemalé finančné prostriedky, a to kvôli 55 ortopedickým technikom, ktorí sú jej členmi iba od roku 2005.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Za nehodu v Indonézii, kde zahynulo 21 ľudí, môže pilot
<< predchádzajúci článok
Mesto v USA ohrozené požiarmi musí opustiť 36 000 obyvateľov