30. augusta 2007

Senzačný postup Slavie, gól Saparu

V stredajších odvetných dueloch 3. predkola futbalovej Ligy majstrov sa rozhodlo o dvanástich postupujúcich do hlavnej súťaže ročníka 2007/08. Najlukratívnejšiu a najprestížnejšiu futbalovú ...

BRATISLAVA 30. augusta (WEBNOVINY) - V stredajších odvetných dueloch 3. predkola futbalovej Ligy majstrov sa rozhodlo o dvanástich postupujúcich do hlavnej súťaže ročníka 2007/08. Najlukratívnejšiu a najprestížnejšiu futbalovú súťaž na starom kontinente si zahrajú oba ukrajinské tímy Dinamo Kyjev a Šachťor Doneck, rumunská Steaua Bukurešť, dvaja tureckí zástupcovia z Istanbulu - Besiktas a Fenerbahce, český vicemajster Slavia Praha, nemecký tím Werder Brémy, portugalská Benfica Lisabon, španielska Valencia, anglický Arsenal a škótsky Celtic Glasgow. Účasť medzi európskou smotánkou si vybojoval aj nórsky Rosenborg Trondheim, ktorý vyhral v odvete nad fínskym súperom z Tampere pohodlne 2:0 (prvý zápas 3:0), pričom prvý gól nórskeho majstra strelil v závere prvého polčasu slovenský stredopoliar Marek Sapara.

Darilo sa aj Slovákom v drese Slavie Praha. Vyradiť slávny Ajax Amsterdam v stredajšej odvete na Strahove pomohli "zošívaným" aj Matej Krajčík a Milan Ivana. Prvý menovaný odohral na poste pravého obrancu celý zápas, Ivana sa dostal na ihrisko v 13. min za zraneného Vladimíra Šmicera, pričom sedem minút pred koncom duelu ho nahradil Tomáš Necid. Historický postup medzi 32 najlepších tímov LM pomohli pre Slaviu vybojovať predovšetkým gólman Martin Vaniak, ktorý zneškodnil viacero veľmi dobrých príležitostí súpera a dvojgólový hrdina večera Stanislav Vlček. "Som veľmi rád, že som dnes mohol byť pri tom. Všetci sme nesmierne radi, že sme pomohli Slavii po prvý raz sa dostať do Ligy majstrov. Chcel by som môjmu súčasnému mužstvu poďakovať, že ma angažovalo a že som dnes mohol chytať," cituje oficiálna internetová stránka Slavie slová šťastného Vaniaka, ktorého doplnil aj kapitán úradujúceho českého vicemajstra Vlček: "Obidva zápasy boli ťažko odpracované, myslím si, že vynikajúci výkon podal celý tím. Ja som síce zlízal smotanu, dal som dva góly, ale bez tvrdej driny celého mužstva by som to určite nezvládol. Hrať o Ligu majstrov za Slaviu bol už veľmi dávno môj sen. Teraz sa mi splnil a za to som nesmierne šťastný. Aj kvôli našim fanúšikom, ktorí si to určite zaslúžili. Môžeme sa tešiť na štvrtkový žreb."

Na opačnom póle ako slavisti sa tentoraz ocitol aktuálny český šampión Sparta Praha, ktorý tohtosezónnu edíciu LM opúšťa po dvoch prehrách s veľkým favoritom a finalistom tejto súťaže z ročníka 2005/06 Arsenalom Londýn a celkovým skóre 0:5. V prvom zápase na Letnej sa zrodilo víťazstvo “kanonierov” 2:0 a v odvetnom súboji sa lopta v sieti "rudých" ocitla až trikrát. Úvodný presný zásah zápasu zaznamenal už v 7. min bývalý hráč Sparty Tomáš Rosický a aj on sa tak postaral o to, že Arsenal nechýba v skupinovej fáze LM už po desiaty raz v rade. Z početnej slovenskej enklávy, ktorá pôsobí v Sparte, sa na trávnik dostal len stredopoliar Igor Žofčák, ktorý do hry naskočil od II. polčasu. Trojica Matúš Kozáčik, Miloš Brezinský a Karol Kisel presedela celé stretnutie na lavičke náhradníkov.

Najväčšiu drámu videlo 65 000 divákov v stredu v Glasgowe, kde domáci Celtic potreboval až rozstrel z bieleho bodu na postup cez Spartak Moskva. Oba zápasy medzi týmito súpermi sa v riadnom hracom čase a druhý aj po predĺžení skončili 1:1, no po jedenástkach sa tešili hráči škótskeho majstra. V ukrajinsko-rakúskom súboji Šachťor Doneck zdolal v domácom prostredí Red Bull Salzburg 3:1 dvoma gólmi v závere a vystavil mu tak stop. Taliansky tréner Salzburgu Giovanni Trapattoni tentoraz nevyužil služby slovenského stredopoliara Vladimíra Janočka, ktorý tak zostal celý duel sedieť na lavičke náhradníkov. Rakúšania budú rovnako ako ďalšie zdolané tímy v tejto fáze pokračovať v 1. kole Pohára UEFA 2007/08.

Ešte v utorok si postup medzi 32 najlepších mužstiev Ligy majstrov zabezpečili favoriti - FC Liverpool, Lazio Rím a Glasgow Rangers. Pre úplnosť treba pripomenúť, že k skompletizovaniu 3. predkola LM musia ešte zohrať odvetu medzi AEK Atény a FC Sevilla. Zápas sa v pôvodnom termíne neuskutočnil pre úmrtie hráča hostí Antonia Puertu. Náhradným termínom je pondelok 3. septembra.

Žreb hlavnej súťaže Ligy majstrov 2007/08 sa uskutoční vo štvrtok 30. augusta o 18.00 h SELČ v Monaku.

Súhrn výsledkov stredajších odvetných zápasov 3. predkola futbalovej Ligy majstrov 2007/2008:

Dinamo Kyjev (Ukr.) - FK Sarajevo (Bosna a Herceg.) 3:0 (1:0) - prvý zápas 1:0, do hlavnej súťaže postupuje Dinamo Kyjev

Góly: 3. a 76. Bangoura, 90.+ Rebrov (z 11 m), rozhodoval: Dougal (Škót.), 16 800 divákov

Šachťor Doneck (Ukr.) - Red Bull Salzburg (Rak.) 3:1 (1:1) - prvý zápas 0:1, postupuje Šachťor Doneck

Góly: 9. Lucarelli, 78. Castillo (z 11 m), 87. Brandao - 5. Meyer, rozhodoval: Duhamel (Fr.), 25 500 divákov

Vladimír Janočko (Salzburg) do hry z lavičky nezasiahol.

Besiktas Istanbul (Tur.) - FC Zürich (Švajč.) 2:0 (0:0) - prvý zápas 1:1, postupuje Besiktas Istanbul

Góly: 57. a 66. Delgado, rozhodoval: Fröjdfeldt (Švéd.), 27 000 divákov

Steaua Bukurešť (Rum.) - BATE Borisov (Biel.) 2:0 (1:0) - prvý zápas 2:2, postupuje Steaua Bukurešť

Góly: 12. Zaharia, 54. Neaga, rozhodoval: Vink (Hol.), 25 000 divákov

Anderlecht Brusel (Belg.) - Fenerbahce Istanbul (Tur.) 0:2 (0:1) - prvý zápas 0:1, postupuje Fenerbahce Istanbul

Góly: 3. Kežman, 73. Alex, rozhodoval: Busacca (Švajč.)

Dinamo Záhreb (Chorv.) - Werder Brémy (Nem.) 2:3 (2:2) - prvý zápas 1:2, postupuje Werder Brémy

Góly: 21. Vukojevič, 41. Modrič (z 11 m) - 13. a 70. Diego (oba z 11 m), 38. Sanogo, rozhodoval: Hauge (Nór.), 34 000 divákov

Slavia Praha (ČR) - Ajax Amsterdam (Hol.) 2:1 (1:1) - prvý zápas 1:0, postupuje Slavia Praha

Góly: 22. a 86. Vlček - 33. Suarez, rozhodoval: Bo Larsen (Dán.), 17 500 divákov

Matej Krajčík odohral celé stretnutie, Milan Ivana sa dostal na ihrisko ako striedajúci hráč v 13. min, sedem minút pred koncom duelu ho nahradil Necid.

FC Kodaň (Dán.) - Benfica Lisabon (Portug.) 0:1 (0:1) - prvý zápas 1:2, postupuje Benfica Lisabon

Gól: 18. Katsouranis, rozhodoval: Braamhaar (Hol.), 39 711 divákov

Elfsborg (Švéd.) - FC Valencia (Šp.) 1:2 (1:1) - prvý zápas 0:3, postupuje FC Valencia

Góly: 32. Alexandersson - 5. Helguera, 90. Villa, rozhodoval: Baškakov (Rus.), 13 148 divákov

Arsenal Londýn (Angl.) - Sparta Praha (ČR) 3:0 (1:0) - prvý zápas 2:0, do hlavnej súťaže postupuje Arsenal

Góly: 7. Rosický, 82. Fabregas, 89. Eduardo, rozhodoval: De Bleeckere (Belg.), 58 462 divákov

Igor Žofčák zasiahol do hry od začiatku II. polčasu, Matúš Kozáčik, Miloš Brezinský a Karol Kisel (všetci Sparta) sa na trávnik nedostali.

Celtic Glasgow (Škót.) - Spartak Moskva (Rus.) 1:1 po predĺžení (1:1, 1:1), na strely zo značky pokutového kopu 4:3 - prvý zápas 1:1, do hlavnej súťaže postupuje Celtic Glasgow

Góly: 27. McDonald - 45. Pavlučenko, ČK: 85. Stranzl (Spartak), rozhodoval: Rosetti (Tal.), 65 000 divákov

Rosenborg Trondheim (Nór.) - Tampere United (Fín.) 2:0 (1:0) - prvý zápas 3:0, postupuje Trondheim

Góly: 45. Sapara, 49. Konan Ya, rozhodoval: Hamer (Lux.), 14 123 divákov

Marek Sapara (Rosenborg) hral do 76. min, pred koncom prvého polčasu strelil úvodný gól svojho tímu.