Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

Denník - SprávyPridajte sa
Ste na Facebooku?
Ste na Twitteri?
Pridajte sa.

 Mobilná verzia


 24hod.sk    Z domova

18. mája 2018

Šesť nemocníc získalo ocenenie za liečbu pacientov s mozgovou príhodouIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR
Bratislava 18. mája (TASR) - Za starostlivosť o pacientov s cievnou mozgovou príhodou získalo šesť slovenských nemocníc medzinárodné ocenenie ESO Angels Awards. Udeľuje ho Európska organizácia pre liečbu cievnych mozgových príhod (European Stroke Organization – ESO). Zoznam ocenených zverejnila na webe.


Diamantové ocenenie získali Fakultná nemocnica Nitra, Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura Košice, Nemocnica Vranov nad Topľou, Všeobecná nemocnica s poliklinikou Levoča, Nemocnica s poliklinikou Sv. Lukáša Galanta a nemocnica v Liptovskom Mikuláši.

Medzinárodná organizácia hodnotila viacero kritérií. Sledovala napríklad, koľko percent pacientov bolo liečených rekanalizáciou do 45 minút od príchodu do nemocnice, pričom na diamantovej úrovni ich musí byť minimálne polovica. Organizácia si tiež všímala, či pacienti s podozrením na cievnu mozgovú príhodu podstúpili CT alebo MR vyšetrenie alebo počítala, koľko z nich nemocnica liečila pomocou trombolýzy, priblížil hovorca nemocníc Svet zdravia Tomáš Kráľ.

"Naším cieľom je oceňovať tímy a jednotlivcov, ktorí sú odhodlaní poskytovať špičkovú starostlivosť pri liečbe cievnych mozgových príhod a tiež budovať kultúru trvalého monitoringu kvality. Kontinuálne zaznamenávanie údajov do národných a medzinárodných registrov a predovšetkým analýza údajov totiž umožní nachádzať body na zlepšenie," uvádza iniciatíva Angels.

"Spätná väzba na takejto nezávislej úrovni dokazuje, že aj v malej Galante sa dá robiť skutočne dobrá medicína," uviedol primár neurologického oddelenia Oto Petrík. "Ocenenie je pre naše neurologické oddelenie veľkou výzvou...Hlavným víťazom je však pacient, ktorému je aj v malom meste poskytnutá zdravotná starostlivosť na európskej úrovni," doplnila primárka neurologického oddelenia vranovskej nemocnice Lenka Dudášová Lidíková.

Diamantovú cenu udelili i dvom nemocniciam v Českej republike, nemocnici v Poľsku, Ukrajine, Portugalsku a Egypte.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Daimler investuje 500 miliónov eur do výroby e-áut vo Francúzsku
<< predchádzajúci článok
Nemecké odbory Verdi budú rokovať s Ryanairom o tarifnej dohode

Šesť nemocníc získalo ocenenie za liečbu pacientov s mozgovou príhodou - diskusné fórum čitateľov