Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

14. júna 2024

Situácia v RTVS je kritická, SaS požiadala o mimoriadny kultúrny výborPoslanci opozičnej strany Sloboda a Solidarita požiadali o mimoriadne zasadnutie parlamentného výboru pre ...Zdieľať
6604574cd60e6282161431 676x450 14.6.2024 (SITA.sk) - Poslanci opozičnej strany Sloboda a Solidarita požiadali o mimoriadne zasadnutie parlamentného výboru pre kultúru a médiá, ktorého jedinou témou bude situácia v RTVS.


Ako liberáli zdôrazňujú, situácia vo verejnoprávnom telerozhlase je kritická. Pripomenuli pritom štrajk zamestnancov a ich protestný pochod pred ministerstvo kultúry.

Rozklad mediálneho prostredia


Na výbor chcú poslanci SaS pozvať okrem aktuálneho šéfa RTVS Ľuboša Machaja aj členov štrajkového výboru a ministerku kultúry Martinu Šimkovičovú.

Sme svedkom totálneho rozkladu mediálneho prostredia na Slovensku. Vláde nejde o nič iné, len o deštrukciu objektívneho spravodajstva, ktoré býva štandardne voči vládnym garnitúram kritické, čo sa aktuálnej garnitúre nepáči. Preto chce jej fungovanie okresať na minimum," povedal člen kultúrneho výboru Tomáš Szalay.

Zasahovanie do slobody médií


Podľa tímlídra SaS pre kultúru Reného Paráka je nepredstaviteľné, že sme v dnešnej dobe svedkami zasahovania do slobody médií a do objektívnej novinárskej práce. Vyspelé štáty si podľa neho uvedomujú, aká dôležitá a nenahraditeľná je v spoločnosti úloha novinárov. Aj preto bol na úrovni Európskej únii prijatý Pakt o slobode médií, ktorý sa zaoberá práve nevyhnutnosťou médiá chrániť.

Konanie našej vlády je v priamom rozpore s tým, o čo sa usiluje Európska únia. Namiesto toho sa koalícia inšpiruje v krajinách, ako je Maďarsko. Pokojne sa môže stať, že pre aktivity tejto vlády môžu prísť zo strany Európskej únie také sankcie, ktoré si ani nevieme predstaviť," dodal Parák.

V Bratislave sa v pondelok 10. júna konal prvý štrajk zamestnancov RTVS, ktorého cieľom bolo stiahnutie návrhu zákona o Slovenskej televízii a rozhlase (STVR). Na protestnom zhromaždení sa pred ministerstvom kultúry zúčastnilo približne 150 ľudí.


Zdroj: SITA.sk - Situácia v RTVS je kritická, SaS požiadala o mimoriadny kultúrny výbor © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Zmrazenie ruských aktív je podľa Putina krádež, ktorá nezostane nepotrestaná
<< predchádzajúci článok
Čo všetko vám (ne)kryje Európsky preukaz zdravotného poistenia? Pred dovolenkou je vhodné zvážiť cestovné poistenie