Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

02. februára 2006

SLÚŠ nesúhlasí s postupmi vedenia SLKSlovenská lekárska únia špecialistov (SLÚŠ) nesúhlasí s postupmi vedenia Slovenskej lekárskej komory (SLK). "Vedenie SLK sa otvorene angažuje v prospech záujmov niektorých politických strán, ...Zdieľať

BRATISLAVA 2. februára (WN/SITA) - Slovenská lekárska únia špecialistov (SLÚŠ) nesúhlasí s postupmi vedenia Slovenskej lekárskej komory (SLK). "Vedenie SLK sa otvorene angažuje v prospech záujmov niektorých politických strán, čím porušuje princíp apolitickosti tejto stavovskej organizácie," uviedol prezident SLÚŠ Andrej Janco. Podľa neho sa vedenie SLK podieľalo na návrhu reformy zdravotníctva Slobodného fóra. Samotný návrh považuje SLÚŠ za návrat do totality. "Je nebezpečný pre celý lekársky stav, ako aj občana," vyhlásil Janco.

Vedenie SLK podľa neho zaujalo pozíciu jediného zástupcu a tlmočníka záujmov lekárskeho stavu, čo nezodpovedá pravde. "Nezískalo podporu nielen viacerých zdravotníckych organizácií, ale ani väčšiny svojho vlastného členstva. Pritom cieľavedome potláča inú názorovú platformu, ako svoju. Argumentáciu založenú na faktoch nahradilo politickou demagógiou," skonštatoval Janco.

Zároveň obvinil predstaviteľov komory, že nepravdivo informujú o stave rokovaní o základných zmluvách so zdravotnými poisťovňami. "Vedenie SLK informovalo o pripravenosti lekárov nepristúpiť k podpísaniu zmlúv so zdravotnými poisťovňami, ako aj o tom, že lekári zvažujú pripraviť osobitný režim zabezpečovania zdravotnej starostlivosti. Táto informácia sa nezakladá na pravde, podpis zmlúv s poisťovňami je prioritným záujmom ambulancií súkromných lekárov a tímy odborníkov hľadajú riešenie, ktoré by sa čo najviac približovalo optimu," oznámil prezident SLÚŠ.

Rovnako sa na pravde podľa neho nezakladá ani tvrdenie generálneho sekretára SLK Eduarda Kováča, že poisťovne sabotovali rokovania o základných zmluvách. "Vyjednávania s poisťovňami v celej histórii vzťahov medzi poskytovateľmi a poisťovňami neboli zatiaľ tak konštruktívne, ako práve teraz, čo vyplynulo z postavenia poskytovateľa ako partnera poisťovne, čo umožnili nové zákony," uviedol Janco. Ako dodal, z úspešných rokovaní s poisťovňami sa konštruuje umelý problém, čím sa vysoko odborná vec presúva do politickej roviny.

Vedenie SLK podľa Janca referuje o tom, že lekársky stav je jednotný vo veci odmietnutia súčasnej reformy zdravotníctva. "Nezakladá sa to na pravde, väčšia časť ambulantných lekárov pokladá reformu za funkčnú, aj keď jasne proklamujú nutnosť jej vylepšenia a odmieta likvidáciu jej základných princípov, o ktorú sa vedenie SLK snaží," uzavrel Janco, ktorý zároveň odmietol spájanie reformy a ministra zdravotníctva Zajaca. Podľa neho to totiž je snaha o presunutie problematiky do politickej roviny.

FOTO:SITA


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 SLK je podľa Mikloša politicky zneužitá Smerom a SF (3. 3. 2006)
 Situácia v je podľa premiéra dielom intríg Smeru a SF (3. 3. 2006)
 SLK žiada od poisťovní reálne ceny (2. 3. 2006)
 Smer žiada lekárov nevyberať peniaze od pacientov (2. 3. 2006)nasledujúci článok >>
Gašparovič rad prijme funkciu čestného predsedu HZD
<< predchádzajúci článok
Uverejňovanie karikatúr prehĺbi bojkot dánskych výrobkov

SLÚŠ nesúhlasí s postupmi vedenia SLK - diskusné fórum čitateľov