Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

02. augusta 2007

SIŽP uložila za prvý polrok pokuty za vyše 16,5 miliónaKontrolóri Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP) uložili za porušenie právnych predpisov v oblasti životného prostredia v prvom polroku 567 pokút v celkovej výške vyše 16,5 milióna ...Zdieľať

BRATISLAVA 2. augusta (WEBNOVINY) - Kontrolóri Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP) uložili za porušenie právnych predpisov v oblasti životného prostredia v prvom polroku 567 pokút v celkovej výške vyše 16,5 milióna korún. Oproti rovnakému obdobiu minulého roka sa počet pokút zvýšil o 84 a uložená suma o viac ako 3,8 milióna Sk. Previnilcom uložila inšpekcia tiež 76 opatrení na nápravu. Z celkového počtu 2 072 kontrol zistili inšpektori za prvý polrok porušenie právnych predpisov v 637 prípadoch. Agentúru SITA o tom informoval hovorca SIŽP Michal Štefánek.

SIŽP uložila najvyššiu pokutu 800-tisíc korún spoločnosti SlovZink v Košeci v okrese Ilava za nesplnenie oznamovacej povinnosti podľa zákona o chemických látkach a chemických prípravkoch. SlovZink neaktualizoval údaje o existujúcich chemických látkach uvádzaných na trh. Pokutu 500-tisíc Sk dostala firma Detox v Banskej Bystrici, prevádzka Bratislava, za to, že ako prevádzkovateľ zariadenia na zber odpadu neviedol evidenciu o množstve prijatého odpadu a vykonával zber a prepravu niektorých druhov odpadu bez súhlasu príslušného orgánu štátnej správy. Rovnakou sumou pokutovali inšpektori Podielnické družstvo Dunaj v Bratislave za to, že rozoraním trávnatého porastu v Bratislave - Rusovciach poškodilo biotop chránených živočíchov dropa fúzatého a sokola červenonohého, čím porušilo zákon o ochrane prírody a krajiny. Všetky uložené pokuty sú príjmom štátneho rozpočtu, idú na účet Environmentálneho fondu a spätne sa vracajú do oblasti životného prostredia.

SIŽP popri svojej hlavnej kontrolnej funkcii vydáva aj integrované povolenia na činnosť všetkých prevádzok v chemickom priemysle a od určitej kapacity tiež prevádzok v oblasti energetiky, výroby a spracovania kovov, spracovania nerastov, pri nakladaní s odpadom a v niektorých ďalších odvetviach. V prvom polroku tohto roka vydala ďalších 199 integrovaných povolení na činnosť týchto prevádzok, čo je o 99 viac ako v rovnakom období vlaňajška. Prevádzky, ktoré chcú naďalej vykonávať svoju činnosť, musia získať integrované povolenie z inšpekcie do 30. októbra tohto roka.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Austrálsky šéf diplomacie nazval Cháveza darebákom
<< predchádzajúci článok
Opitý motocyklista chcel ujsť policajtom

SIŽP uložila za prvý polrok pokuty za vyše 16,5 milióna - diskusné fórum čitateľov