26. februára 2011

SKOKY NA LYŽIACH: Zlato na strednom mostíku pre Morgensterna

Zlatú medailu v sobotňajšej súťaži mužov v skokoch na lyžiach na 50. majstrovstvách sveta v klasických lyžiarskych disciplínach v Osle (23. 2. - 6. 3.) si vybojoval ...

bez nazvu Thomas MorgensternFoto: SITA/AP OSLO 26. februára (WEBNOVINY) - Zlatú medailu v sobotňajšej súťaži mužov v skokoch na lyžiach na 50. majstrovstvách sveta v klasických lyžiarskych disciplínach v Osle (23. 2. - 6. 3.) si vybojoval favorizovaný Rakúšan Thomas Morgenstern, ktorý viedol aj po prvom kole. V zlých klimatických podmienkach v areáli Holmenkollen na predmestí nórskej metropoly skončil druhý jeho krajan Andreas Kofler, bronz patrí 33-ročnému poľskému veteránovi Adamovi Malyszovi.

Dvadsaťštyriročnému rodákovi zo Spittalu Morgensternovi namerali v oboch kolách najdlhšie pokusy 101,5 m a 107 m, za čo získal celkovú známku 269,2 bodu. V tejto sezóne je tento rakúsky skokan nezastaviteľný - v predstihu sa stal už istým celkovým víťazom Svetového pohára 2010/2011, na prelome rokov dominoval na prestížnom Turné štyroch mostíkov a teraz dosiahol najvzácnejší kov aj na majstrovstvách sveta v Osle. Pre "Morgiho" je to síce už piate zlato z MS, ale prvé v individuálnej súťaži (ostatné štyri má zo súťaží družstiev, a to z Liberca 2009, Sappora 2007 /oba na veľkom mostíku/ a dve z Oberstdorfu 2005 /na strednom i veľkom mostíku/).

"Nemysliteľné, neuveriteľné, senzačné," uviedol v prvej reakcii pre ORF čerstvý zlatý medailista na strednom mostíku HS-106 z Osla Morgenstern a pokračoval: "Som nesmierne šťastný. Vzhľadom na podmienky som so svojimi pokusmi mimoriadne spokojný, vyšli mi dokonale. Miernu nervozitu som pociťoval, ale napokon som zvíťazil, a to je najdôležitejšie. Vždy som túžil stať sa svetovým šampiónom, teraz sa mi to konečne podarilo aj v individuálnej súťaži."

Druhý v klasifikácii Andreas Kofler (260,1 b) mal po absolvovaní dvoch pokusov v sobotňajšej dramatickej súťaži odstup 9,1 bodu na víťaza. Z bronzového stupienka mal veľkú radosť Adam Malysz, ktorý má vo svojej bohatej zbierke už štyri zlaté medaily zo svetových šampionátov. Na nepopulárnom 4. mieste skončil štvornásobný olympijský víťaz Simon Ammann zo Švajčiarska, piaty bol najlepší z domácich skokanov Tom Hilde a elitný poltucet doplnil Poliak Kamil Stoch.

Sen o obhajobe najcennejšieho kovu z predchádzajúcich MS 2009 v českom Liberci sa rozplynul Rakúšanovi Wolfgangovi Loitzlovi, ktorý v zlých klimatických podmienkach v Osle obsadil v 1. kole až 37. priečku a nepostúpil do finálového 2. kola medzi 30 najlepších. Rovnaký osud postihol aj iných špičkových skokanov, napr. Slovinca Roberta Kranjeca (32. miesto), Čecha Romana Koudelku (35.), Fína Mattiho Hautamäkiho (38.) či domáceho miláčika a držiteľa najdlhšieho letu v histórii Johana Remena Evensena (46.).

Jediný slovenský skokan na lyžiach Tomáš Zmoray nepostúpil z piatkovej kvalifikácie do sobotňajšej hlavnej súťaže.

V nedeľu 27. februára sa uskutoční na MS v Osle súťaž družstiev na strednom mostíku HS-100, začiatok 1. kola je na programe o 15.00 h.

Majstrovstvá sveta 2011 v klasických lyžiarskych disciplínach v Osle (Nór.)

Skoky na lyžiach - muži - súťaž jednotlivcov na strednom mostíku HS-106 - sobotňajšie výsledky:
1. Thomas Morgenstern 269,2 bodu (101,5 m/107 m), 2. Andreas Kofler (obaja Rak.) 260,1 (99,5 m/105 m), 3. Adam Malysz (Poľ.) 252,2 (97,5 m/102 m), 4. Simon Ammann (Švaj.) 247,6 (97,5 m/101,5 m), 5. Tom Hilde (Nór.) 244,8 (94 m/101,5 m), 6. Kamil Stoch (Poľ.) 240,5 94 m/101 m), 7. Severin Freund (Nem.) 239,2 (95,5 m/100 m), 8. Gregor Schlierenzauer (Rak.) 235,2 (93,5 m/98 m), 9. Anders Bardal (Nór.) 232,6 (97 m/98,5 m), 10. Anssi Koivuranta (Fín.) 231,9 (98,5 m/94 m).