Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

21. októbra 2012

Školstvo príde o ďalšie peniaze, obáva sa poslanec BeblavýŠkolstvo príde o ďalšie peniaze prechodom krajských školských úradov pod rezort vnútra, obáva sa poslanec SDKÚ-DS Miroslav Beblavý. Týmto krokom podľa neho prechádza nemalá časť ...Zdieľať
ucitelia strajkuju BRATISLAVA 21. októbra (WEBNOVINY) - Školstvo príde o ďalšie peniaze prechodom krajských školských úradov pod rezort vnútra, obáva sa poslanec SDKÚ-DS Miroslav Beblavý.


Týmto krokom podľa neho prechádza nemalá časť rozpočtu školstva a veľa kompetencií pod ministerstvo vnútra.

Parlament tento týždeň schválil zákon o niektorých opatreniach v miestnej štátnej správe, ktorý počíta so zánikom 64 špecializovaných krajských úradov, vrátane ôsmich krajských školských úradov. Ich kompetencie prejdú na obvodné úrady v sídlach krajov.

Tento model, keď rezort vnútra zastupoval štát vo vzťahu k školstvu, už existoval za Vladimíra Mečiara na takzvaných okresných úradoch, pripomenul Beblavý. Podľa neho sa neosvedčil, lebo jednak školstvo ťahalo za kratší koniec v rámci týchto úradov a odlievali sa peniaze aj majetok zo školstva.


Na ministra Čaploviča sa nedá spoľahnúť

"Úradníci ministerstva vnútra a ministri vnútra o tomto snívali vždy, za každej vlády. Čo sa líšilo bolo to, že im to po tej zlej skúsenosti s Mečiarom už nikdy neprešlo," povedal. Poslanec sa obáva, že rezort školstva nebude mať ani teraz dostatočné kompetencie, aby udržal kontrolu nad peniazmi.

Beblavému sa nepáči, že školstvu, ktoré je v zúfalej situácii, sa opäť berú kompetencie.

"Školstvo, ktoré na tom nie je veľmi dobre, je v podstate každý mesiac ešte o niečo ošklbávané a spolu sa mi zdá, že naozaj vytvára situáciu, keď sa ani učitelia, ale ani rodičia nemôžu spoľahnúť na ministra Čaploviča, že háji vo vláde záujmy školstva," dodal.

Je to podľa neho veľmi nešťastné pre školstvo a jediná úspora bude prepustenie ôsmich prednostov krajských školských úradov a nejakých ich sekretárok.

"Som si istý, že možno už len za mesiac - dva stratí školstvo oveľa viac peňazí týmto, ako sa ušetrí," uzavrel.


O prácu by malo prísť 199 ľudí

Parlament zákonom odštartoval prvú etapu reformy štátnej správy ESO (Efektívna, Spoľahlivá a Otvorená štátna správa). Pri zrušení krajských školských úradov, krajských stavebných úradov a územných vojenských správ prejdú ich kompetencie na obvodné úrady v sídlach krajov, keďže na nižšej úrovni v súčasnosti tieto úrady nemajú ekvivalent.

Pôsobnosť ostatných rušených úradov prejde na obvodné úrady v sídlach krajov príslušnej existujúcej špecializovanej miestnej štátnej správy. Týka sa to krajských úradov životného prostredia, krajských pozemkových úradov, krajských lesných úradov, krajských úradov pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie a katastrálnych úradov na úrovni kraja.

O prácu by malo prísť v dôsledku rušenia špecializovaných krajských úradov 199 ľudí. Zákon, ktorý po podpise prezidentom nadobudne účinnosť 1. januára 2013, by mal štátny rozpočet v budúcom roku odľahčiť o asi 3,2 milióna eur.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Sedemnásťročný motorkár nafúkal takmer dva a pol promile
<< predchádzajúci článok
Sýrska vláda ukázala zoznam zahraničných väzňov

Školstvo príde o ďalšie peniaze, obáva sa poslanec Beblavý - diskusné fórum čitateľov